Tantárgy neve, kódja: Linux hálózati adminisztráció , GRENFKL-LINUXHAL-1
A hallgatók megismerjék a költséghatékony vállalati hálózati menedzselés lehetőségét, nyílt forráskódú szoftverek segítségével.
Virtualizáció. Könyvtár és állománykezelő parancsok. Az állományrendszer védelme. Könyvtárak megosztása NFS, Samba és WebDAV segítségével. Szoftvercsomagok menedzselése, dpkg, apt-get, aptitude. Tárolók. DNS szerver konfigurálás. DHCP szerver konfigurálás. Távoli elérés biztonságosan. Nyomtatás CUPS-sal. LDAP alapú integrált autentikációs rendszer. Samba szerver integrálása Windows hálózatba. OpenLDAP alapú autentikáció Samba szolgáltatásokhoz. Szolgáltatások védelme Kerberos segítségével. Tűzfal Ubuntu Linuxban. Proxy szerver.
Tudása:
Tisztában van az informatikai szolgáltatások típusaival és azok szerepével.Ismeri a dokumentálás és a folyamatok ábrázolásnak általánosan használt eszközeit, jelölési-ábrázolási rendszerét.Ismeri az IT-biztonság alapelveit, a feladatához kapcsolódó biztonsági elemeket.
Képes informatikai rendszerek komponenseit installálni, működtetni és karbantartani.Legalább egy meghatározó programozási környezetben képes készség szintjén programozni, és a fontosabb algoritmusokat alkalmazni.Képes az informatikus szakma fogalmainak és szaknyelvének használatára.Képes programok implementációjára legalább egy programnyelven és fejlesztési környezetben.Képes együttműködni a felhasználókkal és a szakember-kollégákkal.
Nyitott a megbízók szakmai üzemeltetési, fejlesztési környezetének megismerésére.Minden területen törekszik a hatékony és minőségi munkavégzésre.Szolgáltatóként viszonyul a felhasználókhoz.
Felelősséget vállal az általa menedzselt eszközök megfelelő állapotáért, valamint az önállóan és csapatban végzett munkájáért.Az informatikai fejlesztésekben irányítás alatt tevékenykedik.Fokozottan figyeli a rendszerek biztonsági állapotát, intézkedik, kezdeményezi a hiányosságok megszüntetésétÖnállóan és csapatban is dolgozik, ismeri korlátait.
Félévközi tanulmányi követelmények:
Az előadás ZH-n 40 pontot lehet szerezni. Az előadás ZH akkor sikeres, ha a hallgató legalább 20 pontot elér. A gyakorlati ZH-n 60 pontot lehet szerezni. Egy gyakorlati ZH akkor sikeres, ha a 60 pontból legalább 30 pontot elér. A ZH-kon az előzőek figyelembe vételével legalább 50 pontot kell elérni a gyakorlati jegy megszerzéséhez (20 pontot az előadás ZH-n, 30 pontot a gyakorlati ZH-n). Akiknek nem sikerül a fentiek szerint legalább 50 pontot elérni, azok úgy az előadás ZH-t, mint a gyakorlati ZH-t egy alkalommal pótolhatják a szorgalmi időszakban.
Vizsgakövetelmények:
-
Az ajánlott irodalom, a gyakorlatokon elvégzett feladatok és a hozájuk kapcsolódó gyakorlati segédletek. A gyakorlatokon, minden hallgatónak külön, korszerű számítógépes hozzáférés biztosított. Az internetes források a hallgatók részére fenntartott számítógépes szolgáltató teremben hozzáférhetőek.
Ubuntu dokumentációs oldalak magyarul [http://ubuntu.hu/sugo] és angolul [https://help.ubuntu.com/]Johanyák Zsolt Csaba, Kovács Péter, Göcs László: Linux hálózati adminisztráció a gyakorlatban (http://www.gamfinfo.hu/linux-h%C3%A1l%C3%B3zati-adminisztr%C3%A1ci%C3%B3-a-gyakorlatban)