Tantárgy neve, kódja: Menedzsment, GRENFKL-MENEDZSM-1

Szak neve, képzési szintje: Mérnökinformatikus - Rendszergazda szakirány, FOSZK
Tanterv: 2021
Féléves konzultációs órák száma: 12
Kreditérték: 4
Elmélet: 75 %
Gyakorlat: 25 %
A tantárgy tantervi helye: 1. félév
Munkarend: Levelező
Előtanulmányi feltételek: nincs
Értékelés: kollokvium
Tantárgy besorolása:
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Tóth Ákos
Felelős tanszék: Alaptudományi Tanszék
Tantárgy oktatója(i): Dr. Tóth József , Dr. Ferenczy Tibor István
Ellenőrzésért felel: Irházi Zoltán
Tárgy oktatásának célja:
A tantárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék a piaci szervezetek működésének jellemzőit, összefüggéseit. Ismerjék a vállalati teljesítmény befolyásoló belső és külső tényezők csoportjait, szervezetek struktúráját, a főbb stratégiákat.
Elsajátítandó ismeretanyag:

Bevezetés a menedzsmentbe. A menedzsment fogalma. Menedzserek és/vagy vezetők. Menedzseri szerepek. A menedzser kapcsolatrendszere. A csoport és a szervezet. A szervezetek általános strukturális, funkcionális és dinamikai jellemzői. A klasszikus elvek és az emberi viszonyok a menedzsmentben. A szervezeti folyamatok menedzselésének alapkérdései. A menedzsment modern elméletei. A szervezeti környezet és a szervezeti adottságok. A szervezeti kultúra. Döntés a szervezetekben. Változásmenedzsment. A szervezeti formák a menedzsmentben Stratégia a szervezetekben. (Összefoglalás, vizsgatájékoztató.)

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

-

Képességei:

Képes az informatikus szakma fogalmainak és szaknyelvének használatára.Képes együttműködni a felhasználókkal és a szakember-kollégákkal.

Attitűdje:

-

Autonómia és felelősség:

Minden területen törekszik a hatékony és minőségi munkavégzésre.Önállóan és csapatban is dolgozik, ismeri korlátait.A menedzseri szemlélet megismerésén keresztül csoportmunka során képes más szakterületek képviselőivel együttműködve az adott probléma követelményelemzésének és megoldásának kimunkálásában részt venni.

További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félév során a hallgatók egy zárthelyi dolgozat írnak. A dolgozat időtartalma 45 perc. Az értékelés a tanulmányi és vizsgaszabályzat által megadott szempontok alapján történik. A sikertelen dolgozat egyszer pótolható. Jelenléti oktatás esetén a konzultáció órarendi időpontjában a tanteremben írják a hallgatók a dolgozatot. Távolléti oktatás esetén konzultációórarendi időpontjában elektronikus levélben kapják meg a dolgozatot, melyet elkészítve 45 percen belül elektronikus levél csatolmányaként küldenek vissza a feladó oktató(k)nak.
Vizsgakövetelmények:

A vizsga kollokvium, írásban történik a TVSz rendelkezésének megfelelően. Jelenléti oktatás esetén a meghirdetett időpontban és tanteremben írják a hallgatók a vizsgadolgozatot. Távolléti oktatás esetén meghirdetett időpontban elektronikus levélben kapják meg a dolgozatot, melyet elkészítve 45 percen belül elektronikus levél csatolmányaként küldenek vissza a feladó oktató(k)nak.

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Az oktatók által a MEET-STREET-re feltöltött oktatási segédletek.

Kötelező irodalom:

Baráth Mihály - Finta Ferenc - Tóth József: Menedzsment, e-tananyag, 2019. Bakacsi Gyula: Szervezeti magatartás alapjai. Semmelweis Kiadó Kft., Budapest, 2015. ISBN: 978 963 331 313 8 Tóth József: Gyakorló feladatok szervezési-vezetési ismeretekből. GAMF, Kecskemét, 1999. H-308

Ajánlott irodalom:

Dobák Mikós: Szervezeti formák és vezetés. Akadémiai Kiadó, 2008. ISBN: 9769630583406