Tantárgy neve, kódja: Közgazdaságtan, GRENFKN-KOZGGAZD-1

Szak neve, képzési szintje: Mérnökinformatikus - Rendszergazda szakirány, FOSZK
Tanterv: 2021
Heti órászám (előadás + gyakorlat + labor): 1+1+0
Kreditérték: 4
Elmélet: 50 %
Gyakorlat: 50 %
A tantárgy tantervi helye: 1. félév
Munkarend: Nappali
Előtanulmányi feltételek: nincs
Értékelés: kollokvium
Tantárgy besorolása:
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Herbály Katalin
Felelős tanszék: Alaptudományi Tanszék
Tantárgy oktatója(i):
Ellenőrzésért felel: Irházi Zoltán
Tárgy oktatásának célja:
A tantárgy célja, hogy a hallgatók elsajátítsák a modern közgazdaságtan, ezen belül is a mikroökonómia és a makroökonómia alapfogalmait, vizsgálati módszereit és legfontosabb elméleti eredményeit, és ezek segítségével alkalmazni tudják a gazdasági gondolkodásmódot a gyakorlati problémák elemzésére. A közgazdaságtudomány eredményei szolgáljanak alapul a modern piacgazdasághoz alkalmazkodni tudó, racionális döntésekre képes, a piac viszonyait átlátó, a tudományterület korszerű módszertani ismereteit felhasználni tudó képzéshez.
Elsajátítandó ismeretanyag előadás:

szükségessége, a termelési lehetőségek határa, a gazdasági élet szereplői. Gazdasági rendszerek. A piac működése, kereslet, kínálat, ár. A keresleti és kínálati görbe. A piaci egyensúly. A kereslet árrugalmassága és jövedelemrugalmassága. Kereszt- árrugalmasság. A piac típusai: kompetitív, tiszta monopólium, oligopólium, monopolista piacok. A fogyasztás elmélete. A hasznosság megközelítése, közömbösségi görbék. A fogyasztás korlátai a költségvetési egyenes. Optimális fogyasztási szerkezet kialakítása. A gazdasági élet szereplői. A vállalkozás, vállalat fogalma, jelentősége. A vállalkozási formák főbb jellemzői. Időtávok a közgazdaságtanban. A termelési függvény. A munka átlag- és határterméke. A költségek csoportosítása. Az átlagköltség és a határköltség. Az átlagbevétel és a határbevétel. A profit fogalma és fajtái. A profit maximalizálásának követelménye. A fedezeti és üzemszüneti pont. Bevezetés a makroökonómiába. Kibocsátás, jövedelem, fogyasztás, beruházás. Gazdasági teljesítmények mérésére szolgáló mutatók. A makrogazdaság egyensúlyi feltételei. A pénzpiac fogalma, egyensúlyának feltétele. A pénz kialakulásának folyamata. Infláció. A kétszintű bankrendszer jellemzői. A tőkepiac fogalma. Az értékpapírok fajtái. Az értéktőzsde működése és lényege. Az árupiaci egyensúly feltétele. A fogyasztási függvény. A munkapiac és jellegzetességei. A munkanélküliség fajtái és okai.


Elsajátítandó ismeretanyag gyakorlat:

-


Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

Nyitott a megbízók szakmai üzemeltetési, fejlesztési környezetének megismerésére.

Képességei:

Képes az informatikus szakma fogalmainak és szaknyelvének használatára.

Attitűdje:

Minden területen törekszik a hatékony és minőségi munkavégzésre.

Autonómia és felelősség:

Önállóan és csapatban is dolgozik, ismeri korlátait.

További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
Az aláírás feltétele: a félévben két zárthelyi dolgozat együttesen minimum 50 %-os teljesítése. A zh-kkal 50-50 pontot lehet elérni. Amennyiben a két zh együttes pontszáma eléri a jó, illetve jeles ponthatárt, akkor a jó, illetve jeles osztályzat megajánlott jegy lehet.
Vizsgakövetelmények:

A vizsga módja: írásbeliTémája: az előadásokon elhangzottak.

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

-

Kötelező irodalom:

Károlyné Dóra Margit (2006): Közgazdaságtan I. jegyzet. Kecskemét, Kecskeméti FőiskolaKárolyné Dóra Margit (2007): Közgazdaságtan II. jegyzet. Kecskemét, Kecskeméti FőiskolaSamuelson, P.A. – Nordhaus, W.D. (2012): Közgazdaságtan. Akadémia Kiadó, Budapest. (ISBN: 978 963 05 9160 7)Mankiw, N.G. (2011): A közgazdaságtan alapjai. Osiris Kiadó, Budapest. (ISBN: 978 963 276 208 1)

Ajánlott irodalom: