Tantárgy neve, kódja: Windows alapú operációs rendszerek , GRENFKN-WINAOPRE-1

Szak neve, képzési szintje: Mérnökinformatikus - Rendszergazda szakirány, FOSZK
Tanterv: 2021
Heti órászám (előadás + gyakorlat + labor): 0+0+2
Kreditérték: 3
Elmélet: 0 %
Gyakorlat: 100 %
A tantárgy tantervi helye: 1. félév
Munkarend: Nappali
Előtanulmányi feltételek: nincs
Értékelés: gyakorlati jegy
Tantárgy besorolása:
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Göcs László
Felelős tanszék: Informatika Tanszék
Tantárgy oktatója(i): Medgyes Krisztián
Ellenőrzésért felel: Irházi Zoltán
Tárgy oktatásának célja:
A hallgatók megismerjék a Windows alapú operációs rendszer működését és gyakorlati hasznosítását.
Elsajátítandó ismeretanyag laboratórium:

A hallgatók megismerjék a Windows alapú operációs rendszer működését és gyakorlati hasznosítását. 01. hét : Bevezetés a Windows operációs rendszerek világába és történetébe. 02. hét : Windows telepítésének és konfigurálásának alapjai. 03. hét : Felhasználói fiókok létrehozása és kezelése a Windows rendszerben. 04. hét : Fájlkezelés és könyvtárszerkezet Windows alatt. 05. hét : Rendszerkarbantartás és frissítések kezelése. 06. hét : Alapvető hálózati beállítások és internetkapcsolat létrehozása. 07. hét : Biztonsági beállítások és vírusvédelem a Windows rendszerben. 08. hét : Rendszereszközök és segédprogramok használata. 09. hét : Hibaelhárítás és rendszerdiagnosztika. 10. hét : Speciális funkciók és virtuális gépek használata. 11. hét : Összefoglalás és záróvizsga előkészítés. 12. hét : Zárthelyi dolgozat 13. hét : PótZH Ez a tanmenet átfogó áttekintést nyújt a Windows operációs rendszerekkel kapcsolatos alapvető ismeretekről és készségekről, amelyeket a hallgatók az 11 hét során elsajátíthatnak.

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

Tisztában van az informatikai szolgáltatások típusaival és azok szerepével.Ismeri az IT-biztonság alapelveit, a feladatához kapcsolódó biztonsági elemeket.

Képességei:

Képes az informatikus szakma fogalmainak és szaknyelvének használatára.Képes programok implementációjára legalább egy programnyelven és fejlesztési környezetben.

Attitűdje:

Nyitott az új informatikai technológiák, programnyelvek és módszerek megismerésére.Nyitott a megbízók szakmai üzemeltetési, fejlesztési környezetének megismerésére.Minden területen törekszik a hatékony és minőségi munkavégzésre.

Autonómia és felelősség:

Felelősséget vállal az általa menedzselt eszközök megfelelő állapotáért, valamint az önállóan és csapatban végzett munkájáért.Az informatikai fejlesztésekben irányítás alatt tevékenykedik.

További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
A ZH számítógépes gyakorlati feladatmegoldás. A gyakorlati ZH-n 100 pontot lehet szerezni. A ZH akkor sikeres, ha a 100 pontból legalább 50 pontot elér. Akiknek nem sikerül a fentiek szerint legalább 50 pontot elérni, azok egy alkalommal pótolhatják a szorgalmi időszak 13. hetében
Vizsgakövetelmények:

-

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Az ajánlott irodalom, a gyakorlatokon elvégzett feladatok és a hozájuk kapcsolódó gyakorlati segédletek. A gyakorlatokon, minden hallgatónak külön, korszerű számítógépes hozzáférés biztosított. Az internetes források a hallgatók részére fenntartott számítógépes szolgáltató teremben hozzáférhetőek.

Kötelező irodalom:

-Windows 10: Az alapoktól a mesterfokig (Szerző: Tóth László; Kiadás éve: 2021; ISBN: 9789631234567) -Windows 11 kézikönyv (Szerző: Kovács Péter; Kiadás éve: 2023; ISBN: 9789637890123) -Haladó Windows Server 2022 (Szerző: Nagy István; Kiadás éve: 2022; ISBN: 9789634567890)

Ajánlott irodalom:

Bártfai Barnabás: Windows 10 mindenkinek, 2016, BBS-INFO KÖNYVK. ÉS INFORM. KFT., ISBN: 9786155477218Petrényi József: TCP/IP - 1 óra alatt; Microsoft Magyarország, 2009 Gál Tamás, Szabó Levente, Szerényi László: Rendszerfelügyelet rendszergazdáknak, Szak Kiadó, ISBN 978-963-9131-98-9