Tantárgy neve, kódja: Analízis II., GGEPBAL-ANALIZI2-1

Szak neve, képzési szintje: Gépészmérnöki alapszak, BSc
Tanterv: 2021
Féléves konzultációs órák száma: 16
Kreditérték: 5
Elmélet: 0 %
Gyakorlat: 0 %
A tantárgy tantervi helye: 2. félév
Munkarend: Levelező
Előtanulmányi feltételek: Analízis I.
Értékelés: kollokvium
Tantárgy besorolása:
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Ladics Tamás
Felelős tanszék: Alaptudományi Tanszék
Tantárgy oktatója(i): Dr. Osztényi József
Ellenőrzésért felel:
Tárgy oktatásának célja:
A tantárgy oktatásának célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek a műszaki terület tanulmányozásához szükséges felsőbb matematika (analízis) alapfogalmaival, módszereivel és az ezekhez kapcsolódó szakkifejezésekkel, összefüggésekkel, tételekkel.
Elsajátítandó ismeretanyag:

Egyváltozós függvények határozatlan és határozott integrálja. Az integrálszámítás alkalmazásai. Kétváltozós függvények analízise, parciális derivált, szélsőérték. Kettős integrál és alkalmazásai. Közönséges differenciálegyenletek. Első- és másodrendű differenciálegyenletek: szeparábilis, homogén fokszámú, lineáris differenciálegyenlet; hiányos, lineáris állandó-együtthatós másodrendű differenciálegyenletek. Differenciálegyenletek műszaki alkalmazásai.

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:


Képességei:

Ismeri a műszaki szakterület műveléséhez szükséges általános és specifikus matematikai, természettudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat. A hallgatók képesek felismerni egy felsőbb matematikai problémát, a feladat megoldásához használandó módszert, majd a kiválasztott módszer alapján képesek a probléma gyors és pontos megoldására. A gyakorlati feladatok esetén képes a megoldáshoz szükséges matematikai modell megalkotására, kiválasztásra, illetve hasonló feladatok esetén a probléma általánosítására. Gyakorlati tevékenységek elvégzéséhez megfelelő kitartással és monotóniatűréssel rendelkezik. Törekszik a hatékony, minőségi, folyamatos munkavégzésre, képes önállóan és másokkal együttműködve is dolgozni, felelősséget vállal beadott munkáját illetően.

Attitűdje:


Autonómia és felelősség:


További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félév során 3 zárthelyi dolgozat megírására kerül sor 20-20 pont értékben. A félév végén lehetőség van javító dolgozat megírására. Vizsgára bocsátás feltétele: A konzultációkon való részvétel és a dolgozatokból legalább 30 pont elérése.
Vizsgakövetelmények:

Az írásbeli vizsgán egy 40 pontos dolgozat megírására kerül sor. A vizsgajegy a félévközi dolgozatokon (legfeljebb 60) és a vizsgán (legfeljebb 40) szerzett pontok összegeként a TVSZ 17. § szerint alakul.

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

MS Teams-n közzétett anyagok.

Kötelező irodalom:

[1] Kovács, Takács, Takács: Analízis, Nemzeti Tankönyvkiadó, 2012. ISBN 9789631954913; [2] Bárczy Barnabás: Integrálszámítás (Bolyai-sorozat) - Példatár, Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 2012. ISBN: 9789631630619; [3] Giordano, Hass, Thomas, Weir: Thomas-féle kalkulus 2., Typotex Kft., 2015. ISBN: 978-963-2798-34-9.

Ajánlott irodalom:

[1] George B. Thomas, Maurice D. Weir, Joel Hass, Frank R. Giordano: Thomas' Calculus, Pearson, 2014, ISBN-13: 978-0321878960; [2] Dr. Scharnitzky Viktor: Differenciálegyenletek - Példatár, Műszaki Könyvkiadó, 2008, ISBN: 9789631630107.