Tantárgy neve, kódja: Előgyártási technológiák, GGEPBAN-ELOGYTEC-1
A tantárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék a különböző mesterséges alapanyagok előállítását, alakadását és félkész termékké való alakítását.
A tantárgyon belül a hallgatók megismerkednek a nyersvas és acélgyártással, színes és könnyű fémek, polimerek és kompozitok előállításával. Megtanulják az elsődleges alakadó technológiákat, a lemez-, rúd-, profil- és csőgyártástechnológiákat. Megismerkednek a kovácsolás, öntés és porkohászati technológiákkal.
Elsajátítandó ismeretanyag laboratórium:
Tudása:
A hallgató képes legyen felismerni és alkalmazni tudását a szerkezet- vagy géptervezés és gyártás során a megfelelő előélettel rendelkező alapanyag választásban.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félév során a hallgatók 3 db. zárthelyi dolgozatot írnak meg és egy tervezési feladatot adnak le. A zárthelyi dolgozatok helyét és idejét a félév első hetében informálja a tárgy előadója. A zárt helyi dolgozatok közül az első teljesítése kötelező a vizsgárabocsátáshoz, további 2 a megajánlott 4-es 5-ös jegybe számít bele, és megírásuk nem kötelező. A tervezési feladatot az aktuális témakiírásnak megfelelő módon és időben kell elkészíteni.
Vizsgakövetelmények:
A csak szóbeli részből áll. A félév során összegyűjtött pontok beszámítanak a viszgajegybe.
Coospace-re feltöltött előadás és gyakorlati segédanyagok
1] Dr. Farkas Ottó, Móger Róbert, VASMETALLURGIA ALAPJAI, jegyzet, Miskolci Egyetem, 2013,[2] Károly Gyula, Józsa Róbert, KONVERTERES ACÉLGYÁRTÁS, jegyzet, Miskolci Egyetem, 2013, [3] Károly Gyula, Kiss László, Károly Zoltán, ACÉLOK ÜSTMETALLURGIAI KEZELÉSE, jegyzet, Miskolci Egyetem, 2013[4] Harcsik Béla, Károly Gyula, Réger Mihály, ACÉLÖNTÉS, SPECIÁLIS ACÉLGYÁRTÁS jegyzet, Miskolci Egyetem, 2013[5] Dr. Gulyás József, et.al., ACÉLOK HENGERLÉSE, jegyzet, Miskolci Egyetem, 2013