Tantárgy neve, kódja: Menedzsment ismeretek, GUZEBAL-MENEALA1-1

Szak neve, képzési szintje: Üzemmérnök-informatikus alapszak, BProf
Tanterv: 2021
Féléves konzultációs órák száma: 12
Kreditérték: 4
Elmélet: 50 %
Gyakorlat: 50 %
A tantárgy tantervi helye: 1. félév
Munkarend: Levelező
Előtanulmányi feltételek:
Értékelés: kollokvium
Tantárgy besorolása: kötelező
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Tóth Ákos
Felelős tanszék: Alaptudományi Tanszék
Tantárgy oktatója(i): Dr. Tóth József , Dr. Ferenczy Tibor István
Ellenőrzésért felel: Gurka Dezsőné Csizmás Edit
Tárgy oktatásának célja:
A tantárgy célja olyan általános szervezet-, szervezéselméleti, vezetési ismeretek nyújtása, és az ilyen feladatok végzéséhez szükséges képességek és készségek fejlesztése, amelyek révén a hallgatók megismerik a legfontosabb strukturális, dinamikai és szervezési kérdéseket.
Elsajátítandó ismeretanyag:

Bevezetés a menedzsmentbe. A menedzsment fogalma. Menedzserek és/vagy vezetők. Menedzseri szerepek. A menedzser kapcsolatrendszere. A csoport és a szervezet. A szervezetek általános strukturális, funkcionális és dinamikai jellemzői. A klasszikus elvek és az emberi viszonyok a menedzsmentben. A szervezeti folyamatok menedzselésének alapkérdései. A menedzsment modern elméletei. A szervezeti környezet és a szervezeti adottságok. A szervezeti kultúra. Döntés a szervezetekben. Változásmenedzsment. A szervezeti formák a menedzsmentben Stratégia a szervezetekben.

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

– A digitalizáció és automatizáció munkaerőpiacon strukturális változásokat indukáló következményeinek ismerete a gyártásban és beszerzési láncokban, a termelési folyamatok szervezésében.

Képességei:

– Képes csoportmunkában együttműködni saját és más szakterületek képviselőivel egy adott probléma megoldásának kidolgozásában.

Attitűdje:

– Törekszik a hatékony és minőségi munkavégzésre.

Autonómia és felelősség:


További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félév során a hallgatók két zárthelyi dolgozat írnak. A dolgozat időtartalma 45 perc. Az értékelés a tanulmányi és vizsgaszabályzat által megadott szempontok alapján történik. A sikertelen dolgozat egyszer pótolható. Jelenléti oktatás esetén a konzultáció órarendi időpontjában a tanteremben írják a hallgatók a dolgozatot. Távolléti oktatás esetén konzultáció órarendi időpontjában elektronikus levélben kapják meg a dolgozatot, melyet elkészítve 45 percen belül elektronikus levél csatolmányaként küldenek vissza a feladó oktató(k)nak.
Vizsgakövetelmények:

A vizsga kollokvium, írásban történik a TVSz rendelkezésének megfelelően. Jelenléti oktatás esetén a meghirdetett időpontban és tanteremben írják a hallgatók a vizsgadolgozatot. Távolléti oktatás esetén meghirdetett időpontban elektronikus levélben kapják meg a dolgozatot, melyet elkészítve 45 percen belül elektronikus levél csatolmányaként küldenek vissza a feladó oktató(k)nak.

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Az oktatók által a MEET-STREET-re feltöltött oktatási segédletek.

Kötelező irodalom:

Baráth Mihály - Finta Ferenc - Tóth József: Menedzsment, e-tananyag, 2019. Bakacsi Gyula: Szervezeti magatartás alapjai. Semmelweis Kiadó Kft., Budapest, 2015. ISBN: 978 963 331 313 8 Tóth József: Gyakorló feladatok szervezési-vezetési ismeretekből. GAMF, Kecskemét, 1999. H-308

Ajánlott irodalom:

Dobák Mikós: Szervezeti formák és vezetés. Akadémiai Kiadó, 2008. ISBN: 9769630583406