Tantárgy neve, kódja: Programozás II., GUZEBAL-PROGRAM2-1

Szak neve, képzési szintje: Üzemmérnök-informatikus alapszak, BProf
Tanterv: 2021
Féléves konzultációs órák száma: 16
Kreditérték: 4
Elmélet: 50 %
Gyakorlat: 50 %
A tantárgy tantervi helye: 2. félév
Munkarend: Levelező
Előtanulmányi feltételek: Programozás I
Értékelés: gyakorlati jegy
Tantárgy besorolása: kötelező
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Pásztor Attila
Felelős tanszék: Informatika Tanszék
Tantárgy oktatója(i): Dr. Pásztor Attila , Irházi Zoltán, Agg Péter András, Gurka Dezsőné Csizmás Edit
Ellenőrzésért felel: Gurka Dezsőné Csizmás Edit
Tárgy oktatásának célja:
A tárgy célja kettős: egyrészt a strukturált programozás alapelveinek és a fájlkezelés eszközeinek megismertetése a C/C++ nyelven keresztül, másrészt az objektum-orientált programozás alapjainak megismertetése a C++ nyelven keresztül.
Elsajátítandó ismeretanyag:

Függvények. Függvények - paraméterátadása. Függvények túlterhelése. Konstansok és inline függvények. Makrók. Operátorok és túlterhelésük. Általánosítás és specializáció. Típuskonverziók. A C++ I/O alapjai. Szöveges és bináris fájlkezelés. A vektorok fogalma és használata. Objektumok és osztályok. Osztályok adattagjai, konstruktorok, destruktor, tagfüggvények, öröklődés használata. Tárolók, iterátorok, algoritmusok.

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

– Ismeri a főbb programozási paradigmákat, programnyelveket, fejlesztési eszközöket.– Ismeri a fontos szoftverfejlesztési módszertanokat, informatikai tervek és dokumentációk jelölésrendszerét.

Képességei:

– Képes programozásra objektumorientált, vizuális és egyéb programozási környezetben.– Képes csoportmunkában együttműködni saját és más szakterületek képviselőivel egy adott probléma megoldásának kidolgozásában.– Képes folyamatos önképzésre, lépést tartva ezáltal az informatikai szakma fejlődésével.

Attitűdje:

– Nyitott az új módszerek, programozási nyelvek, eljárások megismerésére és azok készségszintű elsajátítására, valamint lépést tud tartani ezek fejlődésével.

Autonómia és felelősség:

– Felelősséget érez az önálló és csoportban végzett informatikai rendszerelemzői, - fejlesztői és –üzemeltetési tevékenységéért.

További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
Az utolsó gyakorlati konzultáción 1 elméleti feladatsor megírása - 45 perc - 50 pont. Az utolsó gyakorlati konzultáción 1 komplex c++ feladat elkészítése az előadások és gyakorlatok anyagából - 60 perc - 50 pont. minimális követelmény: a két dolgozatra összesen 50 pont.
Vizsgakövetelmények:

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

A kötelező irodalom, előadásvázlat, a gyakorlatokon megírt programok, a fejlesztési környezet súgója. A gyakorlatokon, minden hallgatónak külön, korszerű számítógépes hozzáférés biztosított.

Kötelező irodalom:

[1] Benedek Zoltán - Levendovszky Tihamér: Szoftverfejlesztés C++ nyelven. Szak Kiadó, 2013, ISBN: 9789639131941[2] Stroustrup, Bjarne: The C++ Programming Language (4th Edition), Addison-Wesley, 2013, ISBN 978-0321563842

Ajánlott irodalom: