Tantárgy neve, kódja: Mechanika II., GGEPBAN-MECHANI2-1
A robottechnika című tárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék az ipari technológiákban használatos számítógépes rendszereket, annak gazdasági jellemzőit.
A tantárgyon belül a hallgatók megismerkednek az ipari robotokkal és programozásukkal. Tisztában legyen a robotirányítás módszereivel, a PTP, MP és CP robotvezérlési elvekkel. A hallgató ismerje a TCP és a FRAME, az orientáció és pozíció fogalmakat. A hallgató legyen tisztában a manipulátorok PLC-s irányításával. Ismerje a ciklusszerkesztés, időzítés, ugrás, elágaztatás, feltétel vizsgálat mód-szertanát.
Tudása:
– Az ipari termelés területén elindult technológiai forradalommal, az Ipar 4.0 alapú működés és technológiával, valamint a kiber-fizikai rendszerekkel és önszervező mechanizmusokkal kapcsolatos ismertek.– A digitalizáció és automatizáció munkaerőpiacon strukturális változásokat indukáló következményeinek ismerete a gyártásban és beszerzési láncokban, a termelési folyamatok szervezésében.
– Ismeri az informatikai rendszerek hardver- és szoftverelemeinek működését, megvalósításuk technológiáját.
– Nyitott az új módszerek, programozási nyelvek, eljárások megismerésére és azok készségszintű elsajátítására, valamint lépést tud tartani ezek fejlődésével.
Félévközi tanulmányi követelmények:
Öt tervezési feladatot és egy mérési jegyzőkönyvet adnak le legkésöbb a szorgalmi időszak utolsó hetén. . A félév végén 90 perces zárthelyi dolgozatot írnak, amely elméleti és gyakorlati feladatokat tartalmaz a félév anyagából. Megajánlott jegy nincs.
Vizsgakövetelmények:
1 db PLC-s munkaállomás a nagyfeladat programozási feladatainak elvégzéséhez. 2 db ABB robot munkaállomás, 16 db robotstúdió fejlesztői környezet.
[1] Hegedűs Z.: Robotprogramozás. KF GAMF Kar, 2004.[2] Hegedűs Z.: Ipari rendszertechnika I. KF GAMF Kar, 2005.[3] Kulcsár B.: Robottechnika. Typotex, Bp., 2012. ISBN 978 963 279 669 7