Tantárgy neve, kódja: Műszaki Informatika, GGEPBAN-MUSZINFO-1

Szak neve, képzési szintje: Üzemmérnök-informatikus alapszak, BProf
Tanterv: 2017
Heti órászám (előadás + gyakorlat + labor): 2+0+2
Kreditérték: 4
Elmélet: 50 %
Gyakorlat: 50 %
A tantárgy tantervi helye: 1. félév
Munkarend: Nappali
Előtanulmányi feltételek: Adatbázisok, Programozás I
Értékelés: kollokvium
Tantárgy besorolása: kötelező
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Pintér István
Felelős tanszék: Informatika Tanszék
Tantárgy oktatója(i): Dr. Pap-Szigeti Róbert
Ellenőrzésért felel: Gurka Dezsőné Csizmás Edit
Tárgy oktatásának célja:
Az adatbázis-rendszerek működési elvének mélyebb megértése; a háttérben zajló folyamatok elemzési és módosítási képességének elsajátítása; a tervezés, a megvalósítás és a kivitelezés során felhasznált elméleti fogalmak megértése és alkalmazása adatbázis-problémákban.
Elsajátítandó ismeretanyag előadás:

SQL nyelv áttekintő ismétlése. Az SQL mint beépülő nyelv (kurzorok, ciklusok). Tárolt eljárások, függvények, triggerek. Adattárolás, adatelemek ábrázolása. Indexek kezelése. Lekérdezések végrehajtási mechanizmusa, költségbecslése. Tranzakciók, zárolások. Konkurenciakezelés – ütemezések, history. Adattárházak, OLAP-alkalmazások. Adatbányászat. Pótlások.


Elsajátítandó ismeretanyag laboratórium:

SQL ismétlés. Informix DBMS megismerése. Számított és feltételes mezők Informix-ben. Oracle SQL Developer felület megismerése. Kurzorok, ciklusok alkalmazása. Tárolt eljárások, függvények alkalmazása. Package készítése, hibakezelés lehetőségei. Triggerek alkalmazása. Lekérdezésterv, költség-összehasonlítás. Konkurenciakezelés a gyakorlatban.

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

– Ismeri az adatbázisalapú rendszerek felépítését, tulajdonságait.

Képességei:

– Képes adatbázis rendszerek felhasználására.

Attitűdje:

– Nyitott az informatikai eszközöket alkalmazó más szakterületek megismerésére és az ott felmerülő informatikai problémák megoldására, együttműködve az adott terület szakembereivel.– Érti és magáénak érzi a szakma etikai elveit és jogi vonatkozásait, döntési helyzetekben maradéktalanul figyelembe véve azokat.

Autonómia és felelősség:

– Az informatikai biztonságra törekedve felkészül a potenciális veszélyek és támadások kivédésére.

További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
Egy elméleti ZH megírása az előadáson megjelölt tananyagrészekből, 30 pontért. Két gyakorlati feladatsor megírása a gyakorlatok tananyagából, összesen 50 pontért. Egy gyakorlati házi feladat megtervezése és kivitelezése, 20 pontért. Az előadás ZH akkor sikeres, ha a hallgató legalább 15 pontot elér. A gyakorlat akkor sikeres, ha a két gyakorlati feladatsoron összesen legalább 25 pontot, a házi feladatból legalább 10 pontot elér a hallgató. Sikeres előadás és gyakorlat esetén a hallgató a szerzett pontjai alapján kap gyakorlati jegyet.
Vizsgakövetelmények:

Sikeres előadás és gyakorlat esetén a hallgató a szerzett pontjai alapján kap gyakorlati jegyet.

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Az elméleti tudásanyag elektronikus formában a hallgatók rendelkezésére áll. A gyakorlatokhoz a szükséges szoftverek elérhetők az egyetem számítógépes hálózatán, otthoni gyakorlásra a szoftverek ingyenesen hozzáférhetők. A gyakorlatok tananyagát, a kiadott feladatok megoldását elektronikus formában a hallgatók rendelkezésére bocsátjuk.

Kötelező irodalom:

[1] Ullman-Widom: Adatbázisrendszerek megvalósítása, Panem Kiadó [2] Kovács L.: Adatbázisok tervezésének és kezelésnek módszertana, Computerbooks Kiadó

Ajánlott irodalom: