Tantárgy neve, kódja: Digitális technika, GUZEBAN-DIGITECH-1

Szak neve, képzési szintje: Üzemmérnök-informatikus alapszak, BProf
Tanterv: 2017
Heti órászám (előadás + gyakorlat + labor): 2+2+0
Kreditérték: 3
Elmélet: 50 %
Gyakorlat: 50 %
A tantárgy tantervi helye: 1. félév
Munkarend: Nappali
Előtanulmányi feltételek:
Értékelés: kollokvium
Tantárgy besorolása: kötelező
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Kovács Lóránt
Felelős tanszék: Informatika Tanszék
Tantárgy oktatója(i):
Ellenőrzésért felel: Gurka Dezsőné Csizmás Edit
Tárgy oktatásának célja:
A Digitális technika c. tárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék az digitális technika elméleti alapjait, a főbb eljárásokat kombinációs és sorrendi áramkörök megtervezéséhez.
Elsajátítandó ismeretanyag előadás:

Digitális jelek, szabványos kódok. Boole-algebra. Logikai függvények és rajzjelek. Függvények egyszerűsítése. Kombinációs hálózatok és sajátságaik. Sorrendi hálózatok fogalma, felépítése, működésük ábrázolása. Elemi sorrendi hálózatok. Ütemdiagramos tervezés. Az aszinkron sorrendi hálózatok állapottáblás tervezése. TTL/CMOS áramkörök. Kombinációs MSI áramkörök. Sorrendi SSI, MSI áramkörök. MMV, AMV megoldások. Sorrendi áramkörök – regiszterek, számlálók és alkalmazásuk.


Elsajátítandó ismeretanyag gyakorlat:


Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

– Ismeri az informatikai rendszerek hardver- és szoftverelemeinek működését, megvalósításuk technológiáját.– Digitális technológia hatékony alkalmazása, tanulási célok elérését szolgáló digitális megoldások ismerete.

Képességei:

– Képes beágyazott rendszerek megvalósításában való részvételre.– Képes a tanult fejlesztési módszereket, hibakeresési, tesztelési és minőségbiztosítási eljárásokat felhasználva tervezési, fejlesztési és üzemeltetési feladatok ellátására.– Képes csoportmunkában együttműködni saját és más szakterületek képviselőivel egy adott probléma megoldásának kidolgozásában.

Attitűdje:

– Nyitott az új módszerek, programozási nyelvek, eljárások megismerésére és azok készségszintű elsajátítására, valamint lépést tud tartani ezek fejlődésével.– Törekszik a hatékony és minőségi munkavégzésre.

Autonómia és felelősség:

– Felelősséget érez az önálló és csoportban végzett informatikai rendszerelemzői, - fejlesztői és –üzemeltetési tevékenységéért.

További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
Az órák látogatása, az ott hallottak otthoni áttekintése és kiegészítése az órán ajánlott irodalom alapján. Egyéni feladat megoldása, beadása (20 pont), pontszerző ZH (80 pont, pótláskor 100 pont és ekkor a többi pont elvész).
Vizsgakövetelmények:

Írásbeli vizsga. Az írásbeli 40 perces, 100 pontos, értékelése a TVSZ szerinti, az írásbeli vizsgán a könyvjelző használható.

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

A tananyag megértését segítő kiegészítő anyag áll rendelkezésre, melynek elérhetőségéről, használatáról az oktató ad bővebb felvilágosítást.

Kötelező irodalom:

[1] Dr. Madarász László.: Digitális technika I/1. KF GAMF Kar, H-369.[2] Dr. Madarász L.: Digitális technika I. Példatár. KF GAMF Kar, H-377.[3] Dr. Madarász L.: Munkafüzet a digitális technikához. KF GAMF Kar, H-394.

Ajánlott irodalom: