Tantárgy neve, kódja: Transzverzális ismeretek G (Készségfejlesztés), GGEPBAN-TRANSZIS-2
A hallgatók ismerjék meg a számítógépes hálózatok támadási felületeit az adatkapcsolati, a hálózati, a szállítási és az alkalmazási rétegben. Továbbá ismerkedjenek meg a hálózatok védelmi rendszereivel, amelyekkel ezek a támadások kiküszöbölhetők. Ismereteik terjedjenek ki a védelmi rendszerek algoritmusaira és gyakorlati alkalmazási példáira is.
Tudása:
– Ismeri az informatikai hálózatok felépítését, működését, megvalósítását, alapvető adatbiztonsági ismeretekkel bír.– Tudása kiterjed az információs rendszerek modellezésére.– Ismeri az IT (Information Technology) biztonság szempontjait.– Szaknak, szakképzésnek megfelelő digitális kompetencia és szakmaspecifikus digitális készségek, médiatudatosság, biztonságos internethasználat.
– Képes korszerű, általános célú operációs rendszerek telepítésére, konfgurálására, hibaelhárítására, üzemeltetésére, továbbfejlesztésére.– Képes infokommunikációs hálózatok telepítésére, konfgurálására, hibaelhárítására, üzemeltetésére, továbbfejlesztésére, védelmére.
– Érti és magáénak érzi a szakma etikai elveit és jogi vonatkozásait, döntési helyzetekben maradéktalanul figyelembe véve azokat.– Szem előtt tartja és ügyel a munkatársai és a megrendelők adatainak, információinak biztonságára.
– Felelősséget érez az önálló és csoportban végzett informatikai rendszerelemzői, - fejlesztői és –üzemeltetési tevékenységéért.– Az alkalmazott technológiák hiányosságait és kockázatait igyekszik kiküszöbölni.– Az informatikai biztonságra törekedve felkészül a potenciális veszélyek és támadások kivédésére.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A gyakorlati jegy megállapítás a zárthelyi dolgozatokra kapott pontszám alapján történik.
Vizsgakövetelmények:
A tananyag megértését segítő kiegészítő anyag áll rendelkezésre, melynek elérhetőségéről, használatáról az oktató ad bővebb felvilágosítást.
[1] Az Informatikai Tárcaközi Bizottság 12. sz. ajánlása [2] A.S. Tanenbaum: Számítógép-hálózatok. 8. fejezet. Panem, Budapest, 2003. [3] Othmar Kyas: Számítógépes hálózatok biztonságtechnikája. Kossuth Kiadó, 2000. [4] Kevin D. Mitnick: A legendás hacker – A megtévesztés művészete