Tantárgy neve, kódja: WEB-programozás II., GUZEBAN-WEBPROG2-1

Szak neve, képzési szintje: Üzemmérnök-informatikus alapszak, BProf
Tanterv: 2017
Heti órászám (előadás + gyakorlat + labor): 2+0+2
Kreditérték: 5
Elmélet: 50 %
Gyakorlat: 50 %
A tantárgy tantervi helye: 5. félév
Munkarend: Nappali
Előtanulmányi feltételek: WEB-programozás I
Értékelés: gyakorlati jegy
Tantárgy besorolása: specializációs
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Alvarez Gil Rafael Pedro
Felelős tanszék: Informatika Tanszék
Tantárgy oktatója(i): Dr. Alvarez Gil Rafael Pedro , Dr. Subecz Zoltán
Ellenőrzésért felel: Gurka Dezsőné Csizmás Edit
Tárgy oktatásának célja:
A Web-programozás II tantárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék a webes alkalmazások fejlesztésére alkalmazott fontosabb eszközöket és technikákat, és képesek legyenek alkalmazni a megszerzett ismereteket webes alkalmazások fejlesztésében.
Elsajátítandó ismeretanyag előadás:

Haladó PHP programozás, OOP PHP-ben, Névterek a PHP-ben. PHP osztálykönyvtárak bemutatása. Az MVC tervezési minta megvalósítása PHP-ben. PHP alapú keretrendszerek, egy választott keretrendszer bemutatása. Webszolgáltatások, SOAP alapú és RESTful webszolgáltatások. Haladó JavaScript programozás, OOP JavaScript-ben. Szerveroldali programozás JavaScriptben, Node.js. JavaScript alapú keretrendszerek, egy választott keretrendszer bemutatása.


Elsajátítandó ismeretanyag laboratórium:

OOP PHP-ben, Névterek a PHP-ben. PHP osztálykönyvtárak alkalmazása. Az MVC tervezési minta megvalósítása PHP-ben. PHP alapú keretrendszerek. SOAP alapú és RESTful webszolgáltatások. OOP JavaScript-ben. Szerveroldali programozás JavaScriptben, Node.js. JavaScript alapú keretrendszerek.

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

– Ismeri a főbb programozási paradigmákat, programnyelveket, fejlesztési eszközöket.– Az ipari termelés területén elindult technológiai forradalommal, az Ipar 4.0 alapú működés és technológiával, valamint a kiber-fizikai rendszerekkel és önszervező mechanizmusokkal kapcsolatos ismertek.

Képességei:

– Képes programozásra objektumorientált, vizuális és egyéb programozási környezetben.– Képes rétegezett és elosztott rendszerek programozására, WEB és mobilprogramozásra.

Attitűdje:

– Nyitott az új módszerek, programozási nyelvek, eljárások megismerésére és azok készségszintű elsajátítására, valamint lépést tud tartani ezek fejlődésével.

Autonómia és felelősség:


További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félév során a hallgatók egy 40 pontos elméleti zárthelyi dolgozatot írnak előadáson, és két 30 pontos zárthelyi dolgozatot a laboratóriumban. A sikeres félév feltételei: az elméleti dolgozatban legalább 20 pont, és a gyakorlati dolgozatokban legalább 30 pont elérése Az oktató a félév első hetében tájékoztatja a hallgatókat a zárthelyi dolgozatok helyéről és idejéről.
Vizsgakövetelmények:

Gyakorlati jegy a TVSZ szerint.

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Neptun Meet Street-re feltöltött segédanyagok. A laboratóriumokban minden hallgatónak külön, korszerű számítógépes hozzáférés biztosított. Az internetes források a hallgatók részére fenntartott számítógépes szolgáltatóteremben hozzáférhetőek.

Kötelező irodalom:

[1] Alvarez Gil Rafael Pedro: Web-programozás II oktatási segédletek gyűjteménye. A Neptun Meet Street rendszerben elérhető.

Ajánlott irodalom:

[1] Antonio López: Learning PHP 7, Packt Publishing, 2016, ISBN 9781785880544. [2] Gottdank Tibor: Webszolgáltatások. XML alapú kommunikáció az Interneten. Computerbooks, 2003, ISBN 9789636183059. [3] Lorna Jane Mitchell: PHP Web Services, O’Reilly Media, 2013, ISBN 9781449356569. [4] David Flanagan: JavaScript: The Definitive Guide, Sixth Edition, O’Reilly Media, Inc., 2011, ISBN 9780596805524. [5] Learning Laravel, Free unaffiliated eBook created from Stack Overflow contributors, 2019, letölthető: https://www.computer-pdf.com/web-programming/php/915-tutorial-learning-laravel.html [6] Elektronikus források: https://tutorialspoint.com https://w3schools.com https://www.php.net https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/JavaScript/About_JavaScript https://laravel.com/docs/8.x/ https://vuejs.org/v2/guide/ https://angular.io/docs