Tantárgy neve, kódja: Vállalkozási ismeretek informatikusoknak, MSC_INF_12_L

Szak neve, képzési szintje: Mérnökinformatikus mesterképzési szak, MSc
Tanterv: 2023
Féléves konzultációs órák száma: 16
Kreditérték: 5
Elmélet: 0 %
Gyakorlat: 0 %
A tantárgy tantervi helye: 2. félév
Munkarend: Levelező
Előtanulmányi feltételek:
Értékelés: gyakorlati jegy
Tantárgy besorolása: kötelező
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Tóth Ákos
Felelős tanszék: Informatika Tanszék
Tantárgy oktatója(i): Dr. Tóth Ákos , Dr. Ferenczy Tibor István
Ellenőrzésért felel: Prof. Dr. Johanyák Zsolt Csaba
Tárgy oktatásának célja:
A tantárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék és elsajátítsák a vállalkozások alapításának és működésének főbb sajátosságait. Bővebb ismereteket szerezzenek a vállalkozásoknál alkalmazott vállalatirányítási rendszereket. Gyakorlati példákon/projektfeladaton keresztül sajátítják el egy vállalkozás egyes területeinek működését és azok összekapcsolódását.
Elsajátítandó ismeretanyag:

Bevezetés a vállalkozási ismeretekbe A vállalatok tulajdonságai, sajátosságai A vállalatok stratégiai célkitűzései A vállalatok informatikai rendszerei: MRP, MRPII, IVR A vállalati működés egyes elemeinek sajátosságai (beszerzés, termelés, készletezés, raktározás, fuvarozás, pénzügy, minőségbiztosítás, marketing) Online áruház létrehozása vállalatirányítási rendszerben

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

- Az angol nyelvtudása eléri a képzéshez, az angol nyelvű szakirodalom megismeréséhez, a szakszöveg megértéshez, feldolgozásához, és a szakképzettséggel ellátható szakmai feladatokhoz elvégzéséhez szükséges, valamint a folyamatos szakmai önképzéshez szükséges szintet. - Ismeri a műszaki informatikai rendszerek fejlesztéshez szükséges, széles körben alkalmazható problémamegoldó technikákat.

Képességei:

- Képes törvényszerűségeket, összefüggéseket feltárni és megérteni. - A megszerzett tudást képes alkalmazni és a gyakorlatban hasznosítani. - A specializációjának megfelelő területen elemzési, tervezési és megvalósítási készséggel rendelkezik. - Képes az informatikához kapcsolódó tudományokban a megszerzett szakmai tapasztalat ismereti határairól származó információk, felmerülő új problémák, új jelenségek feldolgozására. - Képes helytálló szakmai bírálatot vagy véleményt megfogalmazni informatikai és mérnöki területeken. - A rutinproblémák felismerésén és megoldásán túl képes eredeti ötleteket felvetni. - A műszaki, gazdasági és humán erőforrások informatikai kezelését képes rendszerben szemlélni. - Megérti az alkalmazás követelményeit. - Javaslatait az alkalmazói környezet szakértőinek el tudja magyarázni.

Attitűdje:

- Szakmailag magas szinten, tervezetten és a minőségi szempontokat figyelembe véve hajtja végre fejlesztési feladatait, a létrejövő rendszerek hibamentességéről meggyőződik. - Kezdeményező a problémamegoldásban, képes megalapozott döntéseket hozni, nem tér ki a személyes felelősségvállalás elől. - Reálisan és elfogulatlanul értékeli munkatársai és saját szakmai teljesítményét. - Fontosnak tartja az informatikai szakma közvetítését és saját tudásának átadását. - Munkája során vizsgálja a kutatási, fejlesztési és innovációs célok kitűzésének lehetőségét és törekszik azok megvalósítására. - Munkáját kreatívan, rugalmasan végzi, a problémákat felismeri és azokat intuícióra és módszerességre építve oldja meg.

Autonómia és felelősség:

- Felelősséget érez a határidők betartására és betartatására. - Önállóan tölt be informatikai munkakört, amelyben a teljes folyamatot kezében tartva, szakmailag felelős módon dolgozik. - Alkalmas csoportban, egy-egy részterület szakértőjeként dolgozni, valamint csoportot felelősséggel irányítani.

További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
Egy vállalat létrehozása egy adott vállalatirányítási rendszerben. 4-5-ös érdemjegyek esetén megajánlott jegy. Értékelés TVSZ szerint.
Vizsgakövetelmények:

A félév során elhangzott elméleti tananyag alapján írásbeli vizsga. Értékelés TVSZ szerint.

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

számítógép, vállalatirányítási szoftver

Kötelező irodalom:

Vecsenyi János: Kisvállalkozások indítása és működtetése. Akadémiai Kiadó, Bp. ISBN: 978 963 454 225 4, 2017 Heidi M. Neck, Christopher P. Neck, Emma L. Murray: Entrepreneurship: The Practice and Mindset. 2nd Edition SAGE Publication INC. ISBN-13: 978-1544354620, 2021

Ajánlott irodalom:

Dr. Burkáné Szolnoki Ágnes: Vállalkozási ismeretek mindenkinek. Műszaki Könyvkiadó. Bp. ISBN 9789631667172, 2020 T.F. Wallace és M.H. Kremzer. ERP – Vállalatirányítási rendszerek. HVG könyvek, 2006, ISBN 9637525939