Tantárgy neve, kódja: Számítógépes látás, MSC_INF_4_L
Az előadás sorozat bemutatja a képfeldolgozási folyamatok leggyakoribb lépéseinek összefoglalásán túl olyan magasabb szintű számítógépes látás területekre vezeti be a hallgatókat mint a 3D rekonstrukció és a gépi tanulás alkalmazása. A labor feladatokon keresztül a hallgatók megismerkednek a képfeldolgozás fontosabb eszközivel és számítógépes látásban alkalmazott függvénykönyvtárakkal.
Elmélet: A képfeldolgozás fogalmai, feladatai, eszközei, problémái, kapcsolódó területek, alkalmazások; A képfeldolgozási mérési folyamat; Alapfogalmak (Kamera, Kép, Színmodellek, Hisztogram); Intenzitás transzformációk; Környezetfüggő operátorok és szűrők; Jellemző detektálás (élek, sarkok); Mintaillesztés; Szegmentálás; Bináris képfeldolgozás és Morfológia; Alakfelismerés alapok. Összetett számítógépes látási feladatok: 3D rekonstrukció, geometriai alapok, általános módszerek. Mesterséges intelligencia a gépi látásban, fogalmak, gépi tanulás csoportosítások, példák használatra, mesterséges neuron hálók, CNN, gépi tanulási könyvtárak. Labor: Gyakorlati példák kamerák kezelésére és iparban használt képfeldolgozási szoftverek használatára (DVT, LabView, Cognex). Képfeldolgozási problémák megoldása elterjedt képfeldolgozási könyvtárak (pl OpenCV) segítségével.
Tudása:
- Ismeri a műszaki informatikai rendszerek fejlesztéshez szükséges, széles körben alkalmazható problémamegoldó technikákat.
- Érti az informatikai alkalmazások fejlesztéshez szükséges természettudományos és mérnöki módszerek elvét.
- Az informatikai szakmán belül, a specializációtól függően mélyebb elméleti és gyakorlati ismeretekkel rendelkezik az alábbiak közül egy vagy néhány területen: szoftvertervezés, rendszerszimuláció és -modellezés, kommunikációs hálózatok, mobil- és erőforrás-korlátos alkalmazások, számítógépes grafika és képfeldolgozás, kritikus és beágyazott rendszerek, médiainformatika, IT-biztonság, párhuzamos rendszerek, intelligens rendszerek, számításelmélet, adatbázisok.
- Képes törvényszerűségeket, összefüggéseket feltárni és megérteni.
- A megszerzett tudást képes alkalmazni és a gyakorlatban hasznosítani.
- Képes problémamegoldó technikákat használni a szoftver- és alkalmazásfejlesztés során.
- A specializációjának megfelelő területen elemzési, tervezési és megvalósítási készséggel rendelkezik.
- Képes az informatikához kapcsolódó tudományokban a megszerzett szakmai tapasztalat ismereti határairól származó információk, felmerülő új problémák, új jelenségek feldolgozására.
- Képes helytálló szakmai bírálatot vagy véleményt megfogalmazni informatikai és mérnöki területeken.
- A rutinproblémák felismerésén és megoldásán túl képes eredeti ötleteket felvetni.
- Képes komplex informatikai rendszereket fejlesztésére.
- Képes informatikai rendszerek teljesítményelemzésére, analitikus, szimulációs és mérési módszerek használatára.
- Képes szakmai kooperációra az alkalmazói környezet szakértőivel.
- Megérti az alkalmazás követelményeit.
- Javaslatait az alkalmazói környezet szakértőinek el tudja magyarázni.
- Szakmailag magas szinten, tervezetten és a minőségi szempontokat figyelembe véve hajtja végre fejlesztési feladatait, a létrejövő rendszerek hibamentességéről meggyőződik.
- Nyitott és elkötelezett az önművelésre, önfejlesztésre, az egyéni tudás, ismeret elmélyítésére, bővítésére a természettudományok, a mérnöki és informatikai tudományok területén.
- Kezdeményező a problémamegoldásban, képes megalapozott döntéseket hozni, nem tér ki a személyes felelősségvállalás elől.
- Munkája során vizsgálja a kutatási, fejlesztési és innovációs célok kitűzésének lehetőségét és törekszik azok megvalósítására.
- Munkáját kreatívan, rugalmasan végzi, a problémákat felismeri és azokat intuícióra és módszerességre építve oldja meg.
- Önállóan tölt be informatikai munkakört, amelyben a teljes folyamatot kezében tartva, szakmailag felelős módon dolgozik.
- Alkalmas csoportban, egy-egy részterület szakértőjeként dolgozni, valamint csoportot felelősséggel irányítani.
- Szakmai kompetenciái alapján egyaránt alkalmas működéskritikus és érzékeny információkat tartalmazó rendszerek fejlesztésére és üzemeltetésére.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félévközi kisfeladatok elégséges szintű teljesítése és a beadandó nagy feladat valamennyi kamera típus alkalmazásával.
Vizsgakövetelmények:
Írásbeli és szóbeli vizsga
Kamerás labor és képfeldolgozási szoftverek (Cognex, NI, DVT), Képfeldolgozási és gépi tanulási könyvtárak (OpenCV, TensorFlow és Keras)
M. Sonka, V. Hlavac, R. Boyle: Image Processing, Analysis, and Machine Vision; Cengage Learning, 4th edition (28 Oct. 2013); ISBN-13: 978-1133593607 L. G. Shapiro, G. C. Stochman: Computer Vision; Prentice Hall, 1st edition (23 Jan. 2001); ISBN-13: 978-0130307965 R. C. Gonzalez, R. E. Woods: Digital Image Processing; Prentice Hall (3rd edition) (August 31, 2007); ISBN-13: 978-0131687288