Tantárgy neve, kódja: Döntéstámogató eljárások, MSC_INF_8

Szak neve, képzési szintje: Mérnökinformatikus mesterképzési szak, MSc
Tanterv: 2023
Heti órászám (előadás + gyakorlat + labor): 2+0+2
Kreditérték: 5
Elmélet: 50 %
Gyakorlat: 50 %
A tantárgy tantervi helye: 3. félév
Munkarend: Nappali
Előtanulmányi feltételek:
Értékelés: kollokvium
Tantárgy besorolása: kötelezően választható
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Prof. Dr. Fábián Csaba István
Felelős tanszék: Informatika Tanszék
Tantárgy oktatója(i): Gurka Dezsőné Csizmás Edit
Ellenőrzésért felel: Prof. Dr. Johanyák Zsolt Csaba
Tárgy oktatásának célja:
A hallgatók figyelmének felhívása a döntéstámogatás fontosságára. Motiváció, mi várható ezektől az eszközöktől? „Business Analytics”. Klasszikus modellek, eljárások áttekintése. Néhány könnyen használható eszköz bemutatása.
Elsajátítandó ismeretanyag előadás:

Életszerű helyzetet jól leíró modellek felállítása. Ezekből adódó feladatok megfogalmazása. Matematikai alapfogalmak. Klasszikus optimalizálási modellek, problémák és módszerek: lineáris, konvex és egész-értékű optimalizálás. Véletlen paraméterek kezelése.


Elsajátítandó ismeretanyag laboratórium:

Esettanulmányok, adott probléma különböző megközelítéseinek összehasonlítása. Egyszerű döntési modellek és megoldó eljárások implementálása az AIMMS modellező rendszer segítségével.

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

- Ismeri a műszaki informatikai rendszerek fejlesztéshez szükséges, széles körben alkalmazható problémamegoldó technikákat. - Az informatikai szakmán belül, a specializációtól függően mélyebb elméleti és gyakorlati ismeretekkel rendelkezik az alábbiak közül egy vagy néhány területen: szoftvertervezés, rendszerszimuláció és -modellezés, kommunikációs hálózatok, mobil- és erőforrás-korlátos alkalmazások, számítógépes grafika és képfeldolgozás, kritikus és beágyazott rendszerek, médiainformatika, IT-biztonság, párhuzamos rendszerek, intelligens rendszerek, számításelmélet, adatbázisok.

Képességei:

- Képes törvényszerűségeket, összefüggéseket feltárni és megérteni. - A megszerzett tudást képes alkalmazni és a gyakorlatban hasznosítani. - Képes problémamegoldó technikákat használni a szoftver- és alkalmazásfejlesztés során. - A specializációjának megfelelő területen elemzési, tervezési és megvalósítási készséggel rendelkezik. - Képes az informatikához kapcsolódó tudományokban a megszerzett szakmai tapasztalat ismereti határairól származó információk, felmerülő új problémák, új jelenségek feldolgozására. - Képes helytálló szakmai bírálatot vagy véleményt megfogalmazni informatikai és mérnöki területeken. - A rutinproblémák felismerésén és megoldásán túl képes eredeti ötleteket felvetni. - A műszaki, gazdasági és humán erőforrások informatikai kezelését képes rendszerben szemlélni. - Képes informatikai rendszerek teljesítményelemzésére, analitikus, szimulációs és mérési módszerek használatára. - Képes szakmai kooperációra az alkalmazói környezet szakértőivel. - Megérti az alkalmazás követelményeit. - Javaslatait az alkalmazói környezet szakértőinek el tudja magyarázni.

Attitűdje:

- Nyitott és elkötelezett az önművelésre, önfejlesztésre, az egyéni tudás, ismeret elmélyítésére, bővítésére a természettudományok, a mérnöki és informatikai tudományok területén. - Kezdeményező a problémamegoldásban, képes megalapozott döntéseket hozni, nem tér ki a személyes felelősségvállalás elől. - Fontosnak tartja az informatikai szakma közvetítését és saját tudásának átadását. - Munkája során vizsgálja a kutatási, fejlesztési és innovációs célok kitűzésének lehetőségét és törekszik azok megvalósítására. - Munkáját kreatívan, rugalmasan végzi, a problémákat felismeri és azokat intuícióra és módszerességre építve oldja meg.

Autonómia és felelősség:

- Felelősséget érez a határidők betartására és betartatására. - Alkalmas csoportban, egy-egy részterület szakértőjeként dolgozni, valamint csoportot felelősséggel irányítani.

További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
Az előadások látogatása, és az ott hallottak otthoni áttekintése, kiegészítése az ajánlott irodalom alapján. Aktív részvétel a laborgyakorlatokon. Az otthoni munkára kiadott feladatok megoldása a gyakorlati foglalkozásokon kívül. A kiadott feladatok megoldásainak beküldése. Kiselőadás tartása.
Vizsgakövetelmények:

A laborgyakorlatokon félév közben megszerezhető 50 pont legalább felének elérése esetén vizsgára bocsátható a hallgató. A vizsgadolgozat 50 pontos. Az értékelés a félév közben megszerzett és az írásbeli vizsgán elért pontok összege alapján történik.

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Az előadások és a gyakorlatok anyaga, a MeetStreen-en illetve Teams-ben közzétéve.

Kötelező irodalom:

Robert J. Vanderbei. Linear Programming. Foundations and Extensions. 5th edition. Springer, 2020. ISBN-13: 978-3030394141.

Ajánlott irodalom:

David G. Luenberger, Yinyu Ye. Linear and Nonlinear Programming. Fourth edition. Springer, 2016. ISBN 978-3-319-18842-3 (eBook).