Tantárgy neve, kódja: Ipari rendszertechnika, GGEPBAN-IPARIREN-1
A tárgy célja a Programozható Logikai Vezérlők felépítésének, memóriaszervezésének, programozási nyelveinek megismertetése.
1. PLC-k speciális ki- és bemeneti2. OMRON PLC gyorsszámláló bemenetek és impulzus kimenetek alkalmazása3. SIEMENS PLC gyorsszámláló bemenetek és impulzus kimenetek alkalmazása4. OMRON PLC analóg jelkezelés5. SIEMENS PLC analóg jelkezelés6. OMRON PLC PID szabályzó alkalmazása7. SIEMENS PLC PID szabályzó alkalmazása8. Pneumatikus és hidraulikus hajtások9. Váltakozó áramú villamos hajtások10. Frekvenciaváltók vezérlése11. Egyenáramú villamos hajtások12. Léptetőmotor vezérlés13. Egyenáramú motor vezérlése
Elsajátítandó ismeretanyag laboratórium:
Tudása:
A hallgatók a tárgyat teljesítve műszaki rálátást szerezhetnek az automatizált ipari berendezések vezérlésének kérdéseire és az elsajátított programozási módszerek felhasználásával képesek lesznek ipari berendezések vezérlésének tervezésére és kivitelezésére.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A hallgatóknak a félév során két PLC programozási feladatot kell elkészíteniük és bemutatniuk, ami feltétele a teljesítésnek. A félév végén 90 perces zárthelyi dolgozatot írnak, amely elméleti és gyakorlati feladatokat tartalmaz a félév anyagából. A vizsgára bocsájtás feltétel a beadandó feladat elkészítése és a zárthelyi dolgozat legalább 50%-os teljesítése. A vizsgán a gyakorlati és elméleti ismeretekről is számot kell adni. A félév közben végzett munka beszámít a vizsgajegybe.
Vizsgakövetelmények:
Coospace
Gyuricza István, Dr. Ajtonyi István: Programozható irányítóberendezések - Hálózatok és rendszerek, Műszaki Könyvkiadó, 2002Dr. Lajtai Iván: Pneumatikus berendezések irányítása, GAMF H-380 Kok Kiong Tan, Andi Sudjana Putra: Drives and Control for Industrial Automation, Springer-Verlag London, 2011William Bolton: Programmable Logic Controllers, Newnes, 2009