Tantárgy neve, kódja: Jogi ismeretek, GGEPBAN-JOGIISME-1

Szak neve, képzési szintje: Gépészmérnöki alapszak, BSc
Tanterv: 2017
Heti órászám (előadás + gyakorlat + labor): 1+1+0
Kreditérték: 4
Elmélet: 0 %
Gyakorlat: 0 %
A tantárgy tantervi helye: 5. félév
Munkarend: Nappali
Előtanulmányi feltételek: -
Értékelés: kollokvium
Tantárgy besorolása:
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Molnár István
Felelős tanszék: Alaptudományi Tanszék
Tantárgy oktatója(i):
Ellenőrzésért felel:
Tárgy oktatásának célja:
A tárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék a közigazgatási jog alapjait, a gazdasági jog számos területét, valamint a technológiai jog kapcsolódó elemeit.
Elsajátítandó ismeretanyag előadás:

Jogi alaptan: A jog alapfogalmai. A jogforrások. Közigazgatási jog: A magyar közigazgatás legfontosabb intézményei. Gazdasági jog I: A polgári jog alapjai, a személyek joga, dologi jog, a magánjogi szerződésekről általában. Gazdasági jog II: Az értékteremtő folyamat szerződési háttere. Gazdasági jog III: A gazdasági társaságok joga. A gazdálkodó szervezetek számviteli feladatai. Pénzügyi jog. Gazdasági jog IV: Munkajog, a gazdasági társaságok munkaügyei. Gazdasági jog V: A polgári és a büntetőjogi felelősség. Gazdasági visszaélések, gazdasági bűncselekmények. Technológia jog I: Szellemi tulajdonjogok. Szabadalom, védjegy, technológia-átadási megállapodások. Technológia jog II: Szerzői jog. Technológia jog III: Versenyjog. Közbeszerzési jog. Zárthelyi dolgozat.


Elsajátítandó ismeretanyag gyakorlat:


Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:


Képességei:

Alapvetően ismeri a géptervezési elveket és módszereket, gépgyártástechnológiai, irányítástechnikai eljárásokat és működési folyamatokat. Ismeretekkel rendelkezik a vállalati gazdaságtan, valamint műszaki alapokon nyugvó költség-haszon elvű elemzés módszereiről és eszközeiről. Törekszik arra, hogy önképzése a gépészmérnöki szakterületen folyamatos és szakmai céljaival megegyező legyen. Szakmai feladatainak elvégzése során együttműködik más (elsődlegesen műszaki, valamint gazdasági és jogi) szakterület képzett szakembereivel is. Feltárja az alkalmazott technológiák hiányosságait, a folyamatok kockázatait és kezdeményezi az ezeket csökkentő intézkedések megtételét. Figyelemmel kíséri a szakterülettel kapcsolatos jogszabályi, technikai, technológiai és adminisztrációs változásokat. Értékeli a beosztottak munkavégzésének hatékonyságát, eredményességét és biztonságosságát.

Attitűdje:


Autonómia és felelősség:


További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
A gyakorlatokon az előadáson elhangzott ismeretek közös feldolgozása történik.
Vizsgakövetelmények:

A vizsga írásbeli. A hallgatóknak 20 perc áll rendelkezésre a feladatok megoldására. Az elégséges szint eléréséhez legalább 50 % szükséges.

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Kötelező és ajánlott irodalom.

Kötelező irodalom:

Pázmándi Kinga – Pétervári Kinga – Sárközy Tamás – Verebics János: Üzleti jog az új Polgári Törvénykönyv után, 2014, ISBN: 978-963-2793-85-6

Ajánlott irodalom: