Tantárgy neve, kódja: Képlékenyalakítás, GGEPBAN-KEPLEKEN-1

Szak neve, képzési szintje: Gépészmérnöki alapszak, BSc
Tanterv: 2017
Heti órászám (előadás + gyakorlat + labor): 1+0+1
Kreditérték: 5
Elmélet: 50 %
Gyakorlat: 50 %
A tantárgy tantervi helye: 6. félév
Munkarend: Nappali
Előtanulmányi feltételek: Anyagismeret G2.+100 kr
Értékelés: kollokvium
Tantárgy besorolása:
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Béres Gábor József
Felelős tanszék: Innovatív Járművek és Anyagok Tanszék
Tantárgy oktatója(i):
Ellenőrzésért felel: Dr. Béres Gábor József
Tárgy oktatásának célja:
A Képlékenyalakítás tárgy célja, hogy a gépészmérnök hallgatók megismerjék a fémek mikroszerkezete és a mechanikai tulajdonságok közötti kapcsolatot, illetve tudomást szerezzenek a gyakorlatban alkalmazott térfogatalakító/képlékenyalakító technológiákról, azok jellemzőiről, alkalmazási területeikről, továbbá a kapcsolódó képlékenyalakítási és feldolgozási technológiákhoz szükséges alapismeretekről.
Elsajátítandó ismeretanyag előadás:

Képlékenységtani alapismeretek. Alakítási szilárdság és egyenértékű alakváltozás fogalma, folyásgörbék. A képlékeny alakváltozás megindulásának feltétele, alakíthatóság. Az alakváltozás munkája. A képlékenyalakítás anyagszerkezeti vonatkozásai: diszlokációs elmélet hideg-, melegalakítás, statikus és dinamikus újrakristályosodás. Anyagmodellek: az anyag rugalmas és képlékeny tulajdonságai. A térfogat-alakító technológiák csoportosítása. Melegalakítás: a kovácsolás, a direkt ill. indirekt sajtolás, és a hengerlés helye, szerepe alkatrész előgyártmányok előállításában. Hideg térfogatalakító technológiák csoportosítása, jellemzése. Hidegzömítés technológiája. Feszültségi és alakváltozási állapotok hidegzömítéskor, hidegzömítő sajtók és szerszámok. Alakítás kúpos üregben. Rúdhúzás, redukálás. Tömör és üreges test előrefolyatása. Üreges test előrefolyatása és a falvékonyító mélyhúzás összehasonlítása. Előrefolyató, húzó és redukáló szerszámok kialakítása, tervezése. Hátrafolyatás. Vastag- és vékonyfalú üreges testek hátrafolyatása. Hátrafolyató szerszámok kialakítása, tervezése, előfeszítő foglalása. Véges elemes technikák.


Elsajátítandó ismeretanyag laboratórium:

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:


Képességei:

A hallgató megismeri a műszaki-anyagtechnológiai szakterület ismeret- és tevékenységrendszerének alapvető tényeit, összefüggéseit, határait, korlátait. A műszaki szakterületen felmerülő rutinfeladatok megoldásában képes alkalmazni a megszerzett műszaki tudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat. Képes műszaki dokumentációk megértésére, feldolgozására. Nyitott a műszaki szakterületet megalapozó általános és specifikus ismeretekre. Saját munkájának eredményeit reálisan értékeli.

Attitűdje:


Autonómia és felelősség:


További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
Egy zárthelyi dolgozat sikeres teljesítése (min. 50% elérése). Időpontja: a félév 9. oktatási hetén az előadás időpontja, pótlása az utolsó tanítási héten pénteken 14:00. Az aláhúzással megjelölt laborgyakorlatokon való részvétel kötelező! Ezeken a laborgyakorlatokon jegyzőkönyv felvételére kerül sor. A megfelelő formával és tartalommal rendelkező jegyzőkönyvek határidőre történő beadása nélkül vizsgajegy nem adható.
Vizsgakövetelmények:

vizsgajegy

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Képlékenyalakító műhely, alakító szerszámok, lemezvizsgáló gépek.

Kötelező irodalom:

Dr. Horváth László: Képlékenyalakító technológiák elméleti alapjai.MSZ 52. kötet Hidegalakító és térformázó szerszámok.Osman M.: Képlékeny hidegalakítás. MK. 1970.Osman M., Zombori P.: Hidegalakító szerszámok. MK. 1986.Danyi-Végvári: Gépjárműgyártás és fenntartás (TÁMOP-4.1.2./A/2-10/1-2010-0018. pályázat támogatásával készült) jegyzet.

Ajánlott irodalom: