Tantárgy neve, kódja: Készülékszerkesztés, GGEPBAN-KESZSZER-1
A hallgatók egy készüléktervezési ciklust sajátítsanak el.
A gyártóeszközök helye és szerepe a gépgyártásban.A munkadarab-befogó készülékek feladata és szerkezete.A készülékezés gazdaságossága.A helyzetmeghatározás. Bázisok, bázismegválasztási hibák.Az ütköztetés fogalma és fokozatai. Az ütköztetés készülékelemei és szerkezetei.A munkadarab-befogó készülékek tervezésének metodikája. Kapcsolat az alkatrész-műveletterv és a készülékszerkesztési kérőlap között. Egyéni készüléktervezési feladatok kiadása.A központosítás fogalma és fokozatai. A központosítás készülékelemei és szerkezetei. A tájolás fogalma, módozatai és gyakorlati megoldásai. Túlhatározás. Támasztás, támaszok.Munkadarab-befogó készülék szerkesztési mintapélda bemutatása. Bázismegválasztási hiba felismerése. Feladatkonzultáció.A munkadarabok szorításának alapelvei. Szorítási módok és csoportosításuk.Bázismegválasztási hiba felismerése. Feladatkonzultáció.A csavarszorítás és szerkezetei.FeladatkonzultációÖsszetett szorítószerkezetek. Szorítás excenterrel. Excenteres szorítószerkezetek.FeladatkonzultációGépi szorítás: pneumatikus, hidraulikus, mágneses és centrifugális szorítás. A készüléktestek anyaga, szerkezete és gyártása.Feladatkonzultáció.Szerszámvezető készülékek fajtái, alkalmazási területük. Fúrókészülékek. Első- és másodlagos fúró műveletek. Szerszámvezetés rögzített és cserélhető fúróperselyben.Fúróperselyek fajtái és beépítésük.FeladatkonzultációKülönleges fúróperselyek. Fúrókészülék-fajták.FeladatkonzultációA készülékelemek szabványosítása. Egyetemes elemekből összeállítható készülékek.Feladatkonzultáció.A munkadarabok befogása CNC-gépeken.FeladatkonzultációCNC-gépek felszerszámozása. A szerszámrendszerekkel szemben támasztott követelmények.Vezető szerszámgyártó cégek készülék- és szerszámrendszerei. Programszerszámok.CNC-gépek szerszámrendszerei: forgó (CNC maró- és fúrógépek, megmunkáló központok) és nemforgó (CNC-esztergák) szerszámokkal dolgozó gépek szerszámrendszerei.Feladatok értékelése. Félévzárás.
Elsajátítandó ismeretanyag laboratórium:
Tudása:
A hallgatók képesek lesznek egy munkadarab befogó készüléket megtervezni ipari körülmények között.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félév során egy zárthelyi-dolgozatot (50 perc) kell megírni, valamint egy feladatot kell kidolgozni, amelyet a gyakorlatokon konzultálunk folyamatosan.A ZH-k a 6 ill. 11 héten zajlanak.
Vizsgakövetelmények:
A zárthelyi dolgozat és a feladat legalább elégséges (2) eredménye (külön-külön). Javításra illetve pótlásra a TVSZ szerint adunk lehetőséget.Élünk a vizsgajegy-megajánlás lehetőségével is, amennyiben a zárthelyi és a tervezési feladat érdemjegye – külön-külön – legalább jó (4).
Az oktató jegyzeteiKatalógusok
1. Filus K. – Szabó B.: Készülékszerkesztés I. GAMF-jegyzet, 1997. (H-189)2. Filus K.: Készülékszerkesztés II. GAMF-jegyzet, 1997. (H-271)3. H. E. Grant: Munkadarab-befogó készülékek. Példatár. MK, Bp., 1970.4. Gépgyártási készülékek. Szabványgyűjtemény, MSZH, Bp., 1976.5. Dr. Szabó A.: CNC-gépek felszerszámozása. Oktatási segédlet. GAMF. 6. A tantárgy-előadó által összeállított, másolható szöveg- és ábragyűjtemény.7. Gimex katalógusok8. Roemheld katalógusok