Tantárgy neve, kódja: WEB-programozás I., GINFBAN-WEBPROG1-1
- Modern, komplex, web-alkalmazások fejlesztésének elsajátítása. - A web-alapú alkalmazások mögött lévő architektúra megértése és annak használata. - A Frontend fejlesztés alapjainak elsajátítása. - Szerveroldali alkalmazások alapjainak megismerése.
- A Web működése, a szabványos weboldalak működésének megértése. - A HTML nyelvi elemeinek megismerése. - A CSS szintaxisának és az űrlapok formázásának megismerése. - PHP szintaxisának, változóinak és függvényeinek megismerése. - Az űrlapok kezelésének elvi alapjai. - A JavaScript nyelv szintaxisa és elvi alapjai. - JavaScript események, tömbök, objektumok, függvények bemutatása. - JavaScript AJAX, fetch, Promise működése. - JavaScript könyvtárak és keretrendszerek - A HTML és JavaScript újabb szabványainak áttekintése.
Elsajátítandó ismeretanyag laboratórium:
- A Web működése, a szabványos weboldalak működésének vizsgálata. - A HTML nyelvi elemeinek gyakorlati használata. - A CSS szintaxisának és az űrlapok formázásának alkalmazása. - PHP szintaxisának, változóinak és függvényeinek használata. - Az űrlapok kezelésének gyakorlása. - PHP PDO adatbázis kezelés magvalósítása. Bejelentkezés, Regisztráció - Munkamenet-kezelés gyakorlati megvalósítása PHP segítségével. - Front-controller tervezési minta - Bootstrap keretrendszer alapjai, Reszponzív tervezés Bootstrap-al - A JavaScript nyelv alapvető használatának gyakorlása. - JavaScript események, tömbök, objektumok, függvények alkalmazása. - Képek feltöltése és megjelenítése galériában PHP-vel. - Az Internet-biztonság alapjai
Tudása:
- Képes alkalmazást fejleszteni, kliens-szerver és WEB, mobil rendszereket programozni, multiplatform rendszereket kialakítani.
- Képes a megszerzett alapismeretekre építve egy-egy műszaki informatikai területen mélyebb ismeretek önálló megszerzésére, a szakirodalom feldolgozására, majd a területhez kapcsolódó informatikai problémák megoldására.
- Együttműködik informatikusokkal és villamosmérnökökkel a csoportmunka során, és más szakterületek képviselőivel is az adott probléma követelményelemzésének és megoldásának kimunkálása során.
- Folyamatosan képezi magát és lépést tart az informatikai szakma fejlődésével.
- Ismeri a főbb programozási paradigmákat, programnyelveket, fejlesztési eszközöket. Tudása kiterjed az információs rendszerek modellezésére, adatbázis alapú rendszerek kialakítására, számítógépes hálózatok felépítésére, működésére és implementációjára, intelligens rendszerek jellemzőire, a mobil alkalmazásfejlesztés sajátosságaira, a korszerű, általános célú operációs rendszerek menedzselésére, és az IT biztonság szempontjaira
- Ismeri a fontos szoftverfejlesztési módszertanokat, informatikai tervek és dokumentációk jelölésrendszerét.
- Ismeri az informatika és a mérnöki szakma szókincsét és kifejezési sajátosságait magyar és angol nyelven, legalább alapszinten.
-Nyitott az új módszerek programozási nyelvek, eljárások megismerésére és azok készség szintű elsajátítására
- Törekszik a hatékony és minőségi munkavégzésre.
- A szakismeretek birtokában biztonságtudatos hozzáállású, szem előtt tartja a potenciális veszélyeket és támadási lehetőségeket, és felkészül azok kivédésére.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félév során a hallgatók készítenek két darab 20 pontos zárthelyi dolgozatot a laboratóriumon, valamint az órákon kívül készítenek egy 30 pontos Házi feladatot az előadás anyagából és egy 30 pontos Házi feladatot a laboratórium anyagából. A sikeres félév feltételei: a két zárthelyi dolgozatból összesen legalább 20 pont, az előadás Házi feladatból legalább 15 pont és a labor Házi feladatból legalább 15 pont elérése. Az oktató a félév első hetében tájékoztatja a hallgatókat a zárthelyi dolgozatok helyéről és idejéről, és a Házi feladatokkal kapcsolatos tudnivalókról.
Vizsgakövetelmények:
A gyakorlati jegy megállapítása a TVSz alapján történik.
A Teams-re feltöltött segédanyagok. A laboratóriumokban minden hallgatónak külön, korszerű számítógépes hozzáférés biztosított. Az internetes források a hallgatók részére fenntartott számítógépes szolgáltatóteremben hozzáférhetőek.
[1] David DuRocher: HTML and CSS QuickStart Guide, ClydeBank Media LLC, 2021, ISBN 1636100007 [2] Jon Duckett: PHP & MYSQL: Server-Side Web Development, John Wiley & Sons Inc, 2022 ISBN 1119149223 [3] David Flanagan: Javascript: The Definitive Guide, O'Reilly Media; 7th ed. edition, 2020 ISBN 1491952024
[1] Julie C. Meloni, Michael Morrison: Tanuljuk meg a HTML5 és CSS használatát 24 óra alatt, Kiskapu kiadó, 2011, ISBN 9789639637788. [2] Robin Nixon: Learning PHP, MySQL, JavaScript, CSS & HTML5, Third Edition, O'Reilly Media, 2014, ISBN 9781491949467. [3] Josh Lockhart: Modern PHP: New Features and Good Practices, O'Reilly Media, 2015, ISBN 9781491905012. [4] Shawn M. Lauriat: Ajax felsőfokon. Kiskapu, 2008, ISBN 9789639637498. [5] Cody Lindley: JQuery receptek – Példák és megoldások jQuery-fejlesztőknek, Kiskapu, 2011, ISBN 9789639637757. [6] Webes tartalmak: - https://www.w3schools.com/ - http://tutorialspoint.com - http://www.php.net - https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/JavaScript/About_JavaScript - https://learn.jquery.com/