Tantárgy neve, kódja: Programozási paradigmák és technikák, GINFBAN-PROPARTE-1
A tárgy célja kettős: egyrészt az objektum-orientált programozás alapjainak megismertetése a C#-nyelven keresztül, másrészt felkészíti a hallgatókat a vizuális programozás tantárgyra
1. A c# project alap-elemei, konzol input-output, string-numerikus konverziók. 2. Az OOP alapelemei: osztály, tagok és metódusok, osztály-példány, példányosítás, a konstruktor. 3. Elérési szintek, statikus tagok és metódusok, névterek és kész osztályok használata. 4. Tömb típusok használata, kétdimenziós tömbök. A foreach ciklus. 5. Kivétel-kezelés, fontosabb kivétel-típusok. 6. Szöveg-kezelő metódusok. Az enum típusok. 7. Szöveges és általános fájl input-output eszközök. 8. Osztály-öröklődés, metódus felülírás, absztrakt és virtuális metódusok. 9. Érték- és referencia-típusú változók, a ref, out módisító. A Copy-konstruktor alkalmazása. 10. List és Dictionary osztályok. Getter és setter tulajdonságok. Osztály-indexelő. 11. Interfészek. Az IComparable interfész. 12. Lambda kifejezés, alkalmazás listáknál. 13. A delegate típus, delegate változó.
Elsajátítandó ismeretanyag laboratórium:
1. A c# project alap-elemei, konzol input-output, string-numerikus konverziók. 2. Az OOP alapelemei: osztály, tagok és metódusok, osztály-példány, példányosítás, a konstruktor. 3. Elérési szintek, statikus tagok és metódusok, névterek és kész osztályok használata. 4. Tömb típusok használata, kétdimenziós tömbök. A foreach ciklus. 5. Első zárthelyi dolgozat 6. Kivétel-kezelés, fontosabb kivétel-típusok. 7. Szöveg-kezelő metódusok. Az enum típusok. 8. Szöveges és általános fájl input-output eszközök. 9. Osztály-öröklődés, metódus felülírás, absztrakt és virtuális metódusok. 10. Érték- és referencia-típusú változók, a ref, out módisító. A Copy-konstruktor alkalmazása. 11. Második zárthelyi dolgozat 12. List és Dictionary osztályok. Getter és setter tulajdonságok. Osztály-indexelő. 13. Interfészek. Az IComparable interfész.
Tudása:
képességei
- Képes a megszerzett alapismeretekre építve egy-egy műszaki informatikai területen mélyebb ismeretek önálló megszerzésére, a szakirodalom feldolgozására, majd a területhez kapcsolódó informatikai problémák megoldására.
- Folyamatosan képezi magát és lépést tart az informatikai szakma fejlődésével.
tudása
- Ismeri a főbb programozási paradigmákat, programnyelveket, fejlesztési eszközöket. Tudása kiterjed az információs rendszerek modellezésére, adatbázis alapú rendszerek kialakítására, számítógépes hálózatok felépítésére, működésére és implementációjára, intelligens rendszerek jellemzőire, a mobil alkalmazásfejlesztés sajátosságaira, a korszerű, általános célú operációs rendszerek menedzselésére, és az IT biztonság szempontjaira
- Ismeri a fontos szoftverfejlesztési módszertanokat, informatikai tervek és dokumentációk jelölésrendszerét.
- Ismeri az informatika és a mérnöki szakma szókincsét és kifejezési sajátosságait magyar és angol nyelven, legalább alapszinten.
- Hitelesen képviseli a mérnöki és informatikai szakterületek szakmai alapelveit.
-Nyitott az új módszerek programozási nyelvek, eljárások megismerésére és azok készség szintű elsajátítására
- Törekszik a hatékony és minőségi munkavégzésre.
- Felelősséget érez az önálló és csoportban végzett informatikai rendszerelemzői, -fejlesztői és -üzemeltetési tevékenységéért.
Félévközi tanulmányi követelmények:
Programozási dolgozat írása számítógépen. Elméleti tesztek írása. Házi feladatok elkészítése.
Vizsgakövetelmények:
A programozási dolgozatból is és az elméleti tesztekből is minimum 50 %-ot el kell érni.
A kötelező irodalom, előadásvázlat, a gyakorlatokon megírt programok, a fejlesztési környezet súgója. A gyakorlatokon, minden hallgatónak külön, korszerű számítógépes hozzáférés biztosított.
"[1] Reiter István: C# programozás lépésről lépésre, Jedlik Oktatási Stúdió, 2012, ISBN: 978-615-5012-17-4https://reiteristvan.wordpress.com/2012/10/17/c-programozas-lepesrol-lepesre-letoltheto/"
"[1] Troelsen, Andrew-Japikse, Philip: C# 6.0 and the .NET 4.6 Framework (Seventh Edition), Apress, 2015, ISBN: 978-1-4842-1333-9 "