Tantárgy neve, kódja: Mechanika III., GGEPBAN-MECHANI3-1
Megismertetni a hallgatókat az anyagi testek mozgásának leírásával (kinematika), feltárni a testekre ható erők és az ezek hatására létrejövő mozgás közötti kapcsolatot (kinetika). Bemutatni az alaptételek alkalmazását merev testekből felépülő egyszerű szerkezetek mozgásának elemzésére.
1. Anyagi pont kinematikája. Síkmozgások. 2. Kinematikai diagramok. Merev test kinematikája, sebesség és gyorsulásállapota síkmozgásnál. 3. Merev test véges mozgásai. Szerkezetek kinematikája. Mechanizmusok sebességállapota.4. Négycsuklós és forgattyús mechanizmus sebesség és gyorsulásállapota. Anyagi pont kinetikája.5. Kinetikai tételek. Laza és merev anyagi pontrendszer kinetikája.6. Merev test kinetikája. Tehetetlenségi nyomaték. Merev test forgómozgása. 7. Fizikai inga. Merev test általános síkmozgása. Gördülés.8. Egyszabadság fokú összetett szerkezetek vizsgálata szétbontással. Belső erők számítása.9. Egyszabadság fokú összetett szerkezetek kinetikája. Tömeg és erő redukálása. Ütközési alapfogalmak.10. Merev test centrikus és excentrikus ütközése.11. Összefüggés különböző koordinátarendszerben számított sebességek, gyorsulások és erők között.Lengéstani alapfogalmak.
Elsajátítandó ismeretanyag gyakorlat:
Tudása:
Ismeri a műszaki szakterület műveléséhez szükséges általános és specifikus matematikai, természet- és társadalomtudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat.- Ismeri a szakterületéhez kötődő fogalomrendszert, a legfontosabb összefüggéseket és elméleteket.- Képes a műszaki szakterület ismeretrendszerét alkotó diszciplínák alapfokú analízisére, az összefüggések szintetikus megfogalmazására és adekvát értékelő tevékenységre.- Képes az adott műszaki szakterület legfontosabb terminológiáit, elméleteit, eljárásrendjét alkalmazni az azokkal összefüggő feladatok végrehajtásakor.- Képes önálló tanulás megtervezésére, megszervezésére és végzésére.- Képes rutin szakmai problémák azonosítására, azok megoldásához szükséges elvi és gyakorlati háttér feltárására, megfogalmazására és (standard műveletek gyakorlati alkalmazásával) megoldására.- Képes megérteni és használni szakterületének jellemző szakirodalmát, számítástechnikai, könyvtári forrásait.- A megszerzett informatikai ismereteket képes a szakterületén adódó feladatok megoldásában alkalmazni.- Képes műszaki rendszerek és folyamatok alapvető modelljeinek megalkotására.- Képes ismereteit alkotó módon használva munkahelye erőforrásaival hatékonyan gazdálkodni.- Munkája során képes alkalmazni és betartatni a biztonságtechnikai, tűzvédelmi és higiéniai szabályokat, előírásokat.- Képes arra, hogy szakterületének megfelelően, szakmailag adekvát módon, szóban és írásban kommunikáljon anyanyelvén és le
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félév során az előadásokon 2 db 40-40 pontos zh.íratásával ellenőrizzük a megszerzett tudásszintet. Kívánatos és hasznos a gyakorlatokon való aktív részvétel, a gyakorlatvezető esetenként a gyakorlatokon való szereplésért a félév során jutalom pontokat adhat (összesen max. 20 pontot). A vizsgára bocsájtás feltétele minimum 40 pont elérése. Ha a félévközi pontszám nem éri el a 40 pontot a vizsgára bocsájtás feltétele pótzárthelyin teljesíthető.
Vizsgakövetelmények:
A vizsga jegy félévközi munkával is teljesíthető, a megszerzett zh.-pontok , valamint a jutalom pontok összege( max. 100 pont) alapján, amenyibe az eléri az 76 pontot. A félévközi munkával megszerzett vizsgajegy (jó) elfogadása nem kötelező. A vizsga irásbeli 6 feladatot tartalmaz 100 pontos,ez lesz az értékelés alapja. A félév során 40 pont fölött szerzett pontok felét a hallgató továbbviheti a félévhez kiírt vizsgadolgozatok pontszámához adandó plussz pontoknak. A pótzárthelyin szerzett többlet pontszám nem vihető tovább a vizsgákra.
Kiadott minta feladatmegoldások.
1. Jakubek Lajos, Szabó Béláné: Kinematika, kinetika. H 321.2. Szabó Béláné: Kinematika, kinetika példatár. H-341.3. M. Csizmadia Béla, Nándori Ernő: Mechanika mérnököknek, Mozgástan. Nemzeti Tankönyvkiadó, Bp.,1996.