Tantárgy neve, kódja: Mechanikai technológiák, GGEPBAN-MECHAnyagt
A tantárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék a különböző hőkezelési és hegesztési technológiákat, illetve azok fémtani alapjait.
A tantárgy első felében a hallgatók megismerkednek az acélok és alumínium ötvözetek hőkezelésével, hőkezeléssel elérhető tulajdonságváltozásokkal, fémtani alapokkal. A tantárgy második felében a hallgatók megismerkednek az acélok és alumínium ötvözetek sajtoló és ömlesztő hegesztéstechnológiájával, termikus és termokémiai vágástechnológiájával, fémtani alapokkal.
Elsajátítandó ismeretanyag laboratórium:
Tudása:
A hallgató képes legyen felismerni és alkalmazni tudását a szerkezet- vagy géptervezés során az anyagválasztásban, az alkatrészek elvárt tulajdonságát beállító hőkezelésében. Továbbá megismeri az iparban használatos korszerű hegesztéstechnológiákat.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félév során a hallgatók 2 db. zárthelyi dolgozatot írnak meg (1 hőkezelésből, 1 hegesztésből) és egy hőkezelés technológiai tervezési feladatot adnak le. A zárthelyi dolgozatok helyét és idejét a félév első hetében informálja a tárgy előadója. A tervezési feladatot az aktuális témakiírásnak megfelelő módon és időben kell elkészíteni. A zárt helyi dolgozatok és a feladat teljesítése együtt szükségesek a félév lezárásához.
Vizsgakövetelmények:
.
Coospace-re feltöltött előadás és gyakorlati segédanyagok
1] Dr. Szombatfalvi Árpád: A hőkezelés technológiája, Műszaki Kvk., Budapest, 1985. (megtalálható a KIK-ben)[2] Szíj Zoltán, Hőkezelés I. rész, jegyzet, GAMF, Kecskemét, 1973 (megtalálható a KIK-ben)[3] Tanszéki munkaközösség, Anyagszerkezettan I-III., gyakorlati jegyzet, GAMF, Kecskemét, 1979. (megtalálható a KIK-ben)[4] Tanszéki munkaközösség, Hőkezelés, hegesztés, képlékeny alakítás, gyakorlati jegyzet, GAMF, Kecskemét, 1979. (megtalálható a KIK-ben)[5] Dr. Bernáth Mihály: Gépipari technológiák III., Hegesztési e