Tantárgy neve, kódja: Műanyagfeldolgozás technológiája I., GGEPBAN-MUANTEC1-2
A Műanyagfeldolgozás technológiája I. c. tárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék az ipari technológiákban használt gépeket, technológiákat, a gyártáshoz szükséges alakadó szerszámokat és alapvető anyagismeretre tegyenek szert a különböző műanyag típusokról, figyelembe véve a műanyag termékek tervezésére vonatkozó jellemzőket, tekintetbe véve a gyártás gazdaságosságát is.
A tantárgyon belül a hallgatók megismerik mi a műanyagok fogalma, felépítése, halmaz és fizikai állapotok, jellemző hőmérsékletek, az amorf és kristályos polimerek jellemzői, a feldolgozás reológiai, hőtani alapjai, a polimerek folyása, viszkozitása, mi a termékek orientációja, anizotrópiája. Megismerik az előkészítő műveleteket (szárítás, keverés, aprítás), az extrudálási technológiát, a gyártórendszer felépítését, funkcióit, a fröccsöntési technológia alapjait, a fröccsöntési ciklust, a fröccsöntés paramétereit, a különleges fröccsöntési eljárásokat, a műanyagok hőformázását, melegalakítását, technológiáit, a műanyagok hegesztési, ragasztási technológiáit, feltételeit, befolyásoló tényezőit. Megismerik a hőre keményedő anyagok feldolgozását, a térhálósodási folyamatot, a sajtolás, fröccssajtolás, hőre keményedő fröccsöntést, és a rétegelt termékek előállítását.
Elsajátítandó ismeretanyag laboratórium:
Laborbemutatók. Műanyagok azonosítása égetéssel. MFI mérés. Előkészítő műveletek - belső keverők, szárítók, temperálók. Extrudálás - granulálás, fóliafúvás, csőgyártás. Fröcsöntés szerszámai, gépei, technológiája. Vákuumformázás. Hegesztés. Hőre keményedő anyagok sajtolása. 3D nyomtatás.
Tudása:
Ismeri a polimerekkel és azok feldolgozási technikáival kapcsolatos műszaki kifejezéseket. Ismeri a polimerek jellemző fizikai és mechanikai tulajdonságait. Tisztában van a polimerömledékek viselkedésével (folyási görbe, viszkozitási görbe) és az azt befolyásoló tényezőkkel. Érti a polimerfeldolgozási technológiák alapjait és közös jellemzőit. Ismeri az extrudálási, kalanderezési, hőformázási, fröccsöntési és 3D nyomtatási gyártási technológiákat. Ismeri a fröccsöntő szerszámok általános felépítését és alapvető típusait. Ismeri a polimer mátrixú kompozitok anyagait és a kompozitok alapvető gyártási technológiáit. Ismeri a különböző polimerek újrahasznosítási lehetőségeit.
Képes megfelelően használni a műanyagfeldolgozásban általánosan használt kifejezéseket. Kiválasztja a megfelelő polimert a különböző alkalmazásokhoz. Kiválasztja a megfelelő gyártási technológiát a különböző geometriájú polimertermékekhez. Meghatározza a legfontosabb paramétereket és azok hatását a polimerfeldolgozásra. Meghatározza a fröccsöntő szerszám alkatrészeit és fő funkcióit. Megkülönbözteti a térhálós és lineáris polimerek újrahasznosítási technikáit.
Az oktatóval és a diáktársakkal való együttműködésre törekszik. Folyamatos ismeretszerzéssel bővíti a polimertechnológiai ismereteket. Nyitott az informatikai eszközök használatára. Folyamatosan fejleszti a problémák megoldásához szükséges eszközöket. Pontos és hibamentes megoldásra törekszik. Törekszik a fenntartható fejlődés elveinek megvalósítására a polimertechnológiában.
Önállóan végiggondolja a polimertechnológiával kapcsolatos feladatokat és problémákat, és konkrét források alapján megoldja azokat. Elfogadja a munkájával kapcsolatos megalapozott kritikai észrevételeket. Bizonyos helyzetekben, csapatban, diáktársaival együttműködve oldja meg a feladatokat. Tudása birtokában, elemzései alapján felelősségteljes, megalapozott döntést hoz. Felelős az általa megadott anyagtulajdonságok pontosságáért és használhatóságáért. Elkötelezett a mérési és laboratóriumi munka precíz kivitelezésében. Együttműködik az oktatóval és diáktársaival az ismeretek bővítése érdekében.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A vizsgára bocsáthatóság feltétele egy gyakorlaton történő kiselőadás megtartása, aminek a részletei az első előadáson ismertetésre kerülnek. A félév végén a hallgatók 1 db. zárthelyi dolgozatot írnak, a zárthelyi dolgozatok helyét és idejét a félév első hetében informálja a tárgy előadója. Sikeres zárthelyi dolgozat elfogadható vizsgajegyként.
Vizsgakövetelmények:
A vizsga szóbeli, előre kiadott tételsor alapján történik.
Előadásanyagok, a 9-es épület laborberendezései, feldolgozógépei.
[1] Czvikovszky Tibor, Nagy Péter, Gaál János: A polimertechnika alapjai. Kempelen Farkas Hallgatói Információs Központ, Budapest, 2007. ISBN 963 420 855 X [2] Schaff-Hahnemann: Műanyagok feldolgozása. Műszaki könyvkiadó, Budpest, 1974. [3] Schwartz-Schelter-Ebeling-Lüpke: Műanyagfeldolgozás. Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1978. [4] Kaufman, H.S., Falcetta, J.J.: Introduction to Polymer Science and Technology: An SPE Textbook. John Wiley, New York, 1977.