Tantárgy neve, kódja: Minőségügy, GGEPBAN-MINOSEGU-1

Szak neve, képzési szintje: Gépészmérnöki alapszak, BSc
Tanterv: 2021
Heti órászám (előadás + gyakorlat + labor): 2+1+0
Kreditérték: 3
Elmélet: 67 %
Gyakorlat: 33 %
A tantárgy tantervi helye: 5. félév
Munkarend: Nappali
Előtanulmányi feltételek: nincs
Értékelés: kollokvium
Tantárgy besorolása: Kötelező
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Líska Katarína
Felelős tanszék: Innovatív Járművek és Anyagok Tanszék
Tantárgy oktatója(i):
Ellenőrzésért felel:
Tárgy oktatásának célja:
Cél, hogy a hallgatók megismerkedjenek a minőségszemlélettel, a minőségügy alapjaival és a minőségmenedzsment rendszerek működésével. Megismerik továbbá a minőségmenedzsment rendszerek típusait, jelentősebb módszereit és technikáit. Megismerkednek a szabványok felépítésével és elmélyülnek az autóiparban használatos követelmények és szabványok rendszerében. Gyakorlati ismereteket szereznek e rendszerek kiépítésével, bevezetésével és fenntartásával kapcsolatos folyamatokról.
Elsajátítandó ismeretanyag előadás:

1. Bevezetés a minőségügybe2. A minőségmenedzsment kialakulásának története, filozófiája3. A minőség értelmezésének és megvalósításának fejlődése4. Alapfogalmak. Vevő fajtái és igényei5. Minőségmenedzsment rendszerek, szabványok a járműiparban.6. Szabványosítás7. A termék megbízhatósága (esettanulmány)8. Dokumentáció9. Az ellenőrzés fajtái10. Folyamatszabályozás. Képesség, szabályozottság. Hat szigma.11. TQM. Minőségdíjak.12. Minőségtechnikák, eszközök.


Elsajátítandó ismeretanyag gyakorlat:


Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

A hallgatók a tantárgy elsajátítása során megismerik a minőségmenedzsment rendszerek típusait, felépítését. Képesek lesznek elsajátítani a minőségszemléletű gondolkodást. Megismerik és megkülönböztetik a gyakorlatban használatos minőségtechnikákat és eszközöket. Megismerik a műszaki szakterület tárgykörének alapvető tényeit, irányait és határait.

Képességei:


Attitűdje:


Autonómia és felelősség:


További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félévben egy zárthelyi megírása kötelező. Pótlásukra a szorgalmi időszakban egy alkalommal van lehetőség. A zárthelyi dolgozat max. pontszáma 40 pont. Az elégséges szint 20 pont. Az a hallgató zárja sikeresen a félévet, akinek a félévközi zárthelyin elért összpontszámával eléri az elégséges szintet.
Vizsgakövetelmények:

A vizsga írásbeli és szóbeli részből tevődik össze. Az a hallgató teljesíti sikeresen a tantárgyat, aki a vizsgán elért összpontszámból eléri az elégséges szintet, azaz az 50%-ot.

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Az előadások anyaga, gyakorlati jegyzetek.

Kötelező irodalom:

Dr. Gutassy Attila, Gutassy Nimród Ferenc: Minőségmenedzsment mindenkinek. Dr. Sembery Péter: Bevezetés a minőségügybe. SZIE Gödöllő, 2004.

Ajánlott irodalom: