Tantárgy neve, kódja: Vámeljárások, közlekedési- és logisztikai jog, GLOGBAN-VAMEKOLO-1

Szak neve, képzési szintje: Logisztikai mérnöki alapszak, BSc
Tanterv: 2021
Heti órászám (előadás + gyakorlat + labor): 2+1+0
Kreditérték: 4
Elmélet: 67 %
Gyakorlat: 33 %
A tantárgy tantervi helye: 4. félév
Munkarend: Nappali
Előtanulmányi feltételek: Logisztikai alapismeretek
Értékelés: kollokvium
Tantárgy besorolása: Kötelező
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Valentinyi Zoltán
Felelős tanszék: Alaptudományi Tanszék
Tantárgy oktatója(i):
Ellenőrzésért felel:
Tárgy oktatásának célja:
A hallgatók elsajátítsák a logisztika, mint értékteremtő tevékenység jogi hátterét. Ennek keretében megismerik a közigazgatási és a magánjog alapfogalmait, ezek alkalmazhatóságát a logisztika területén.
Elsajátítandó ismeretanyag előadás:

A közigazgatási jog logisztikai aspektusai. Magánjogi alapismeretek. Vámismereti alapfogalmak. A vámjogi alapfogalmak. Vámok funkciói, vámok csoportosítása, vámtarifák. Vámáru származása. Vámáru-nyilatkozat. Vámérték meghatározása. Vámtartozás és vámbiztosíték. A fuvarozás és szállítmányozás polgári jogi megállapodásai. A logisztikai ügyvitel alapismeretei, vámeljárások. Az ügyvitel szervezésének követelményei. A bizonylatkezelés rendjének szabályai. Vámfelügyelet és vámellenőrzés. Vámraktározás. Tranzitrendszerek. Pénzügyi jogi alapismeretek. A szellemi tulajdonjog logisztikában megnyilvánuló aspektusai. A nemzetközi kereskedelemben végrehajtott jogsértések, a hamisított áruk forgalma és a védjegybitorlás. A közösségi fuvarozás kérdései az Európai Unió jogában.


Elsajátítandó ismeretanyag gyakorlat:


Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

Ismeri a szervezési, irányítási és kommunikációs technikákat. Képes önálló tanulás megtervezésére, megszervezésére és végzésére. Komplex megközelítést kívánó, illetve váratlan döntési helyzetekben is képes a jogszabályok és etikai normák teljes körű figyelembevételével meghozni döntéseit. Törekszik arra, hogy feladatainak megoldása, vezetési döntései az irányított munkatársak véleményének megismerésével, lehetőleg együttműködésben történjen. Figyel beosztottjai szakmai fejlődésének előmozdítására, ilyen irányú törekvéseik kezelésére és segítésére.

Képességei:


Attitűdje:


Autonómia és felelősség:


További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
Zárthelyi dolgozatok, amelyek kiegészíthetők beadott beszámolóval. A félév során írandó zárthelyi dolgozat (teszt) legalább elégséges eredménye vagy/és beszámoló készítése. Az elégséges szint eléréséhez a lehetséges összpontszám legalább 50 %-a szükséges. A dolgozat(ok) megírására 20 perc áll rendelkezésre. A elégséges szintet el nem érő vagy dolgozatát meg nem író hallgató nem bocsátható vizsgára. Beadandó dolgozat beadásával a zárthelyi dolgozatra plusz pontszám szerezhető. Ahol a tárgyhoz gyakorlati óra követelmény is társul, ott a hallgatónak teljesítenie kell az Egyetemen rendszeresített jelenléti minimumkövetelményt is. Továbbá a gyakorlati órára kötelezővé tehető egy beszámoló elkészítése is.
Vizsgakövetelmények:

A vizsga írásbeli. A hallgatóknak 20 perc áll rendelkezésre a feladatok megoldására. Az elégséges szint eléréséhez legalább 50 % szükséges.

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

-

Kötelező irodalom:

Kötelező irodalom: Molnár István: Jogi alapismeretek technológiaalapú vállalkozásoknak, Iurisperitus, 2013, ISBN 978 963 08 6472 5; Dézsi Zsolt: Vámjogi ismeretek, Saldo, 2010, ISBN 9789636383312; Aktuális vám jogszabályok; Ajánlott irodalom: Freisinger Edéné: Ügyviteli, igazgatási és ügyvitel-technikai ismeretek, Nemzeti Tankönyvkiadó, 2004, ISBN 9789631953787; Némon Zoltán – Sebestén László – Vörösmarty Gy.: Logisztika – Folyamatok az ellátási láncban, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Továbbképző Kft., 2007, ISBN 963637

Ajánlott irodalom: