Tantárgy neve, kódja: Alakító technológiák elmélete, GGEPMAL-ALAKITOT-1
Az Alakító technológiák elmélete tárgy célja, hogy a gépészmérnök hallgatók megismerjék a fémes anyagokat képlékenyalakító technológiákkal gyártó eljárások elméleti hátterét, továbbá a végtermék és a technológiai körülmények által definiált feltételek közötti kapcsolatot. Tudomást szerezzenek az így készült munkadarab tulajdonságairól és az alkalmazott technológia sajátosságairól, illetve képesek legyenek átlátni a gyárhatóság, illetve szorosan ehhez kapcsolódóan az ébredő feszültségek és alakváltozások fogalmait.
A képlékeny alakváltozás folyamatának kontinuummechanikai alapegyenletei. A feszültség- és az alakváltozás-állapot jellemzése. Összefüggés a feszültségek és az alakváltozások között: folyási elméletek és anyagtörvények: rugalmas-képlékeny test anyagegyenletei (Lévy-Mises, Prandtl-Reuss, Hencky). Képlékenységi feltételek térbeli és síkbeli feszültségi állapotban. Izotrop, anizotróp és kinematikus keményedési modellek. Fémek és ötvözetek képlékeny alakváltozásának mechanizmusai. Kapcsolat a mikroszerkezet és a mechanikai tulajdonságok (alakíthatóság) között. A képlékenységtani jellemzők fizikai mérési eljárásai. Képlékenységtani feladatok (feszültség és alakváltozási állapot) vizsgálatához szükséges különböző elméleti (alsó- és felső szélsőérték tételek, átlag feszültség módszer) és numerikus (végeselemes) módszerek. Az anyagi és geometriai nemlinearitások végeselemes kezelése. A képlékenységtani feladatok végeselemes megoldási módszerei.
Tudása:
A tárgyat teljesítő hallgatók alkalmasak lesznek a korszerű alakító technológiákat igénylő fejlesztési feladatok értelmezésére, elvégzésére. Képességet szereznek a fémek képlékenyalakításához kapcsolódó műszaki rendszerek és folyamatok alapvető modelljeinek megalkotására.Részletesen ismeri a műszaki dokumentáció készítésének szabályait.Széles körű elméleti és gyakorlati felkészültséggel, módszertani és gyakorlati ismeretekkel rendelkezik az összetett gépészeti rendszerek és folyamatok tervezéséhez, gyártásához, modellezéséhez, üzemeltetéséhez és irányításához.
Félévközi tanulmányi követelmények:
Vizsgakövetelmények:
Szóbeli vizsgafelelet, amely gyakorlati számpélda megoldását is tartalmazhatja, minimum 50%-os megfeleléssel.
Képlékenyalakító műhely;Lemezalakító laboratórium
Gál Gaszton, Dr. Kiss Antal, Dr. Sárvári József, Dr. Tisza Miklós: Képlékeny hidegalakítás, Nemzeti Tankönyvkiadó 2010;Voith Márton: A képlékenyalakítás elmélete - nagy alakváltozások tana, Miskolci Egyetemi Kiadó 1998.William F. Hosford, R., Caddell, M.: Metal Forming Mechanics and Metallurgy Cambridge University Press, 2014, ISBN 9781107670969Avitzur, B.: Metal Forming. Processes and analysis McGraw Hill.1968 ISBN-13: 978-0070025103Béda, Gy., Kozák I., Verhás J.: Kontinuum-mechanika. Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1986. ISBN: 963-10-5862-X