Tantárgy neve, kódja: Digitális jelfeldolgozás, GINFBAL-DIGIJELF-1

Szak neve, képzési szintje: Mérnökinformatikus alapszak, BSc
Tanterv: 2021
Féléves konzultációs órák száma: 16
Kreditérték: 5
Elmélet: 0 %
Gyakorlat: 0 %
A tantárgy tantervi helye: 6. félév
Munkarend: Levelező
Előtanulmányi feltételek: 100 kredit + Analízis II.
Értékelés: gyakorlati jegy
Tantárgy besorolása: Szakirányon kötelezően választható
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Csík Norbert
Felelős tanszék: Informatika Tanszék
Tantárgy oktatója(i):
Ellenőrzésért felel: Dr. Drenyovszki Rajmund
Tárgy oktatásának célja:
A digitális jelfeldolgozás alapfogalmainak és alapvető algoritmusainak ismertetése.
Elsajátítandó ismeretanyag:

01. Ismétlés: Jelek osztályozása, átviteli függvény, Bode-diagram, mintavételezés elve 02. Ismétlés: Mintavételezés, Fourier- és Laplace-transzformáció, átviteli függvény az operátor térben, konvolúció 03. Fourier sorok, komplex egységgyökök, a DFT-IDFT levezetése. Alkalmazások. 04. Az FFT-IFFT levezetése, a diszkrét spektrum tulajdonságai, aliasing hibák 05. DFT-FFT számolások, műveletek a spektrumon, ablakozás 06. Nemstacionárius jelek ábrázolási lehetőségei (STFFT, MM, TDAH, WT) 07. Szintézis alkalom. 08. A digitális szűrés elve, FIR szűrők. 09. A z-transzformáció tulajdonságai. 10. A z-transzformáció alkalmazásai: IIR szűrő tervezése. 11. Nemlineáris digitális szűrők. 12. Szintézis alkalom. 13. Demo alkalmazások.

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

képességei - Felhasználja az informatikai szakterületének műveléséhez szükséges természettudományi elveket és módszereket (matematika, fizika, egyéb természettudományok) az informatikai rendszerek kialakítását célzó mérnöki munkájában. - Tanulmányai során szerzett ismeretanyagát felhasználva képes beágyazott rendszereket specifikálni és megvalósítani. - Együttműködik informatikusokkal és villamosmérnökökkel a csoportmunka során, és más szakterületek képviselőivel is az adott probléma követelményelemzésének és megoldásának kimunkálása során.

Képességei:

tudása - Ismeri az informatikai szakterületének műveléséhez szükséges természettudományi elveket és módszereket (matematika, fizika, egyéb természettudományok). - Birtokában van a mért jelek feldolgozásával, rendszerek és hálózatok modellezésével, szimulációjával és szabályozásával kapcsolatos alapismereteknek és mérnöki szemléletnek. - Ismeri az informatika és a mérnöki szakma szókincsét és kifejezési sajátosságait magyar és angol nyelven, legalább alapszinten.

Attitűdje:

- A saját munkaterületén túl a teljes műszaki rendszer átlátására törekszik. - Nyitott az informatikai eszközöket alkalmazó más szakterületek megismerésére és azokon informatikai megoldások kidolgozására az adott terület szakembereivel együttműködve. - Szem előtt tartja és ügyel a munkatársai és megrendelői adatainak, információinak biztonságára.

Autonómia és felelősség:


További szakmai kompetenciák:

- az ipari termelés területén elindult technológiai forradalom, az Ipar 4.0 alapú működés és technológiai tudás, a kiber-fizikai rendszerek, önszervező mechanizmusok

A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
A gyakorlati jegyet a félév során szerzett pontok alapján a TVSz előírásai szerint állapítjuk meg.
Vizsgakövetelmények:

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Pintér I.: Digitális jelfeldolgozás gyakorlatok, oktatási segédlet, 15 fős számítógépterem, Scilab

Kötelező irodalom:

[1] Anand R.: Digital Signal Processing: An Introduction. Mercury Learning & Information, 2022. ISBN-978-16-839-2802-7

Ajánlott irodalom:

[1] Tomas Holton: Digital Signal Processing: Principles and Applications, 2021, ISBN-978-11-084-1844-7 [2] Moon Todd: Advanced Signal Processing, 2022, ISBN-978-12-604-5893-0 [3] Lyons Richard: Understanding Digital Signal Processing, 2010, ISBN-978-01-370-2741-5 [4] David Smith: Digital Signal Processing for Complete Idiots, Independently Published, 2019, ISBN-978-10-863-4035-8