Tantárgy neve, kódja: Készletgazdálkodás, GLOGBAL-KESZGAZD-1
A hallgatók a tantárgy elsajátítása során megismerik a készletgazdálkodás alapkoncepcióit és modelljeit, a készlet alakulásának a termelési és értékesítési politikára, valamint a versenyképességre gyakorolt hatását, a vevőkiszolgálási szintek és a raktárkészletek kölcsönös összefüggéseit. A tantárgy a vállalati határokon túltekintve, az ellátási láncbeli készletekre is kitekintést ad.
A készletgazdálkodás vállalati logisztikai jelentősége. Készlettípusok. A készletezés költségei, készletezési alapkoncepciók, modellek. Számítási példák: ártöréses modell, EOQ és EBQ modell. Logisztikai tevékenységek kiszervezése. Raktározási folyamatok operatív irányítása. Készletek az ellátási láncban. Ostorcsapás-effektus. Készletoptimalizáció. Konszignációs raktárkészlet kialakítása. Liability agreement sajátosságai. Készletcsökkentési stratégiák előnyei és hátrányai.
Tudása:
Digitalizáció és automatizáció munkaerőpiacon strukturális változásokat indukáló következményeinek ismerete a gyártásban és beszerzési láncokban, a termelési folyamatok szervezésében. Képes alkalmazni a logisztikai folyamatokkal kapcsolatosan megismert számítási, modellezési elveket és módszereket. Képes ismereteit alkotó módon használva munkahelye erőforrásaival hatékonyan gazdálkodni.
Félévközi tanulmányi követelmények:
Gyakorlati jegy a következők szerint: Zárthelyi dolgozat 50%, projektmunka 50%.
Vizsgakövetelmények:
-
Az előadások és a gyakorlatok anyaga a Neptun Meet Streeten közzétéve.
Kötelező tananyag: Szegedi Z.-Prezenszki J.: Logisztika-menedzsment, Kossuth, Budapest, 2010, 2012 4. bővített, átdolgozott kiadás (3., 5. és 7. fejezetek), ISBN 978-963-09-6569-9; Szegedi Zoltán (szerk.): Logisztika-menedzsment esettanulmányok, Kossuth, Budapest, 2008, ISBN 978-963-09-5792-2; Tanszéki anyagok ill. az előadások ppt-anyagai;
Szegedi Zoltán - Paul Marer (szerk.): Vállalati esettanulmányok 3. kötet, AULA Könyvkiadó, Budapest, 2000, ISBN: 9789639215733;