Tantárgy neve, kódja: Polimer anyagismeret, GMUMSZL-POLANYAI-1
A tantárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék a legfontosabb polimerek előállítási technológiáit, a keletkező anyagok főbb jellemzőit, valamint megismerkedjenek a polimer molekulák szerkezete és tulajdonságaik közötti kapcsolatokkal.
Műanyagok szerkezete, csoportosítása. Polimerizációs reakciók. Polietilének, polipropilének, polisztirol és kopolimereik, PVC, poliamidok, fenol-aldehid, telítetlen poliészter, epoxi és poliuretánok előállítása és tulajdonságai. Egyedi molekula jellemzése: láncvégtávolság, szegmens, tehetetlenségi sugár. Makromolekulák alakja. Molekula halmazok jellemzése, molekulák közötti erők, kohéziós energiasűrűség. Polimerek fizikai állapotai. Nagyrugalmas fizikai állapot jellemzői. Energia és entrópia rugalmasság. Relaxációs jelenségek polimerekben. Üvegszerű fizikai állapot. Hőmérséklet-idő szuperpozíció. Polimerek folyása. Nagyrugalmas jelenségek polimer ömledékekben. Kristályos polimerek jellemzői. Kristályosodáskinetika. Olvadási jellemzők. Kristályos és amorf polimerek mechanikai jellemzői. Kényszerelasztikus deformáció. Polimerek optikai és elektromos tulajdonságai. Polimerek ütésállósága, tönkremenetele.
Tudása:
A hallgató képes lesz megkülönböztetni a különböző műanyagokat, felismerni műanyagok tulajdonságai alapján a szerkezeti jellemzőket. Képes lesz értelmezni a tulajdonságok változását az igénybevétel és az öregedési folyamat következtében. Tudja alkalmazni a tantárgyban tanultakat az anyagválasztás és a műanyagfeldolgozás során.
Félévközi tanulmányi követelmények:
Laboratóriumi jegyzőkönyvek leadása a gyakorlatot követő héten. Két nem kötelező ZH alapján megajánlott jegy szerezhető.
Vizsgakövetelmények:
Varga József: Műanyagok fizikája, Budapest, BME, 1984. Halász László, Zrínyi Miklós: Bevezetés a polimerfizikába, Műszaki Könyvkiadó,Budapest, 1989.