Tantárgy neve, kódja: Csoportok menedzselése, GMUMBAL-CSOPMENE-1
Képessé tegye a hallgatókat arra, hogy értelmezni tudják szervezeti csoportok felépítését és tulajdonságait. Képesek legyenek az alapvető csoportvezetési technikák alkalmazására és az eredményes munkához szükséges csoportdinamikai feltételek kialakítására.
Személyiség és csoport – egyéni és közös identitás. A csoporttá érés folyamata és érzelmi/dinamikai fázisai. Az értékek versengésétől a közös értékvilág kialakulásáig. A vezető személy szerepe a csoporttá érés folyamatában. A vezető mint különleges egyén a csoportban: a vezetői stílus, szemléletmód. Problémák kezelése, feldolgozása a csoportban. Konfliktus a csoportban – a vezető szerepe a feszültségek feldolgozásában. Kritika és dicséret a csoportban – visszajelzés egymásnak. Szerepek a csoportban. Csoportok belső kreativitása, a beszűkülés csapdái és a gazdagodás lehetőségei. Csoportból csapat – közösségformálás, alkotó közösségek kialakítása. A csapat identitása, kohéziója, belső összetartó ereje. A csoportok rejtett hálózata. Csoportközi viszonyok. A kultúra hatásai a csoport légkörére, eredményességére. Féléves tananyag összefoglalása, zárthelyi dolgozik.
Tudása:
Képes munkahelyi csoportok vezetésére, az emberi erőforrás menedzselési feladatainak ellátására. Képes vállalati, intézményi menedzsment alrendszerek működtetésére. Képes a folyamat- és működésfejlesztéssel foglalkozó teamek munkájában való részvételre, és e csoportok munkájának koordinálására. Rendelkezik együttműködő, kapcsolatteremtő képességgel, kommunikációs készséggel. Törekszik arra, hogy döntéseit az irányított munkatársak véleményének megismerésével, lehetőség szerint velük együttműködésben hozza meg. - Önállóan képes a termelő és szolgáltató vállalkozások műszaki-gazdasági jellegű, valamint humán folyamataival kapcsolatos menedzselési feladatok ellátására. Önállóan Képes a szervezetek működésének menedzselésére. A szakterületéhez tartozó elemzői feladatok megoldása során Önállóan választja ki és alkalmazza a releváns problémamegoldó módszereket. Saját munkájának eredményeit reálisan értékeli.
Félévközi tanulmányi követelmények:
• 1. A témával kapcsolatos szakanyag önálló feldolgozása hallgatói kiselőadás keretében. Szóbeli tartalom: 30 pont, vázlat 10 pont, ppt: 10 pont, összesen: 50 pont. A hallgatói kiselőadás időpontja egyéni megállapodás alapján történik, terjedelme 15-20 perc. 2. Esettanulmány készítése „Csoport és vezető” címmel. Az esettanulmány interjú/k alapján készül, terjedelme minimum 5 oldal, mely tartalmazza az interjú/k kérdéseit, a válaszokat, az interjú/k alapján készített összegzést és a felhasznált irodalmat. A feladatot 2022. október 8-ig kell feltölteni a tantárgy TEAMS felületére a Fájlok/Hallgatói munkák közé. A feladattal 50 pont szerezhető. Interjú kérdések: 20 pont, összegzés: 20 pont, felhasznált irodalom (legalább 3): 10 pont.
Vizsgakövetelmények:
A TEAMS-re feltöltött anyagok.
Kötelező Klein Sándor: Vezetés- és szervezetpszichológia, Edge 2000 Kiadó, Budapest, 2012. (27-41, 43-88, 99-103, 263-292, 559-580, 613-624. o.) ISBN:9789639760073
Mészáros Aranka: A munkahely szociálpszichológiai jelenségvilága, Z-Press Kiadó, Miskolc, 2006. ISBN:9789639493339 Mérei Ferenc: Közösségek rejtett hálózata. Osiris Kiadó, 2006. ISBN: 9633791995 Gellert, M. és Nowak, C.: A csapatépítés nagykönyve. Z-Press Kiadó, 2010. ISBN:978-963-9493-54-4