Tantárgy neve, kódja: Szociológia, GMUMBAL-SZOCIOLO-1

Szak neve, képzési szintje: Műszaki menedzser alapszak, BSc
Tanterv: 2021
Féléves konzultációs órák száma: 12
Kreditérték: 4
Elmélet: 0 %
Gyakorlat: 0 %
A tantárgy tantervi helye: 4. félév
Munkarend: Levelező
Előtanulmányi feltételek: nincs
Értékelés: gyakorlati jegy
Tantárgy besorolása: Kötelező
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Török Erika
Felelős tanszék: Informatika Tanszék
Tantárgy oktatója(i):
Ellenőrzésért felel:
Tárgy oktatásának célja:
A szociológiai alapismeretek és egyes társadalomismereti témák megismertetése. Az alapismeretek magukban foglalják a szociológia, mint tudomány kialakulását, a legjelentősebb szakterületeit. A tantárgy célja, hogy a hallgatókat megismertesse a szociológia fő kérdésfelvetéseivel, betekintést nyújtson a szociológia szemlélet mindennapi életben való hasznosíthatóságába. A kurzust elvégezve hallgatók megismerkednek a mai magyar társadalomszerkezet jellegzetességeivel és a főbb társadalmi mechanizmusokkal.
Elsajátítandó ismeretanyag:

Bevezetés és tantárgyi tájékoztató. Kiselőadások megbeszélése. A szociológia mint társadalomtudomány. Kultúra és társadalom. Társadalmi rendszer főbb típusai, a társadalmi rétegződés. Társadalmi egyenlőtlenségek. Oktatási esélyegyenlőség – munkaerőpiac – életstílus – politikai preferenciák. A társadalmi csoportok. A társadalom alapsejtje: a család. A családok helyzete Magyarországon. A szocializáció. Másodlagos szocializáció. A személyközi és csoportközi viszonyok. Devianciák. Média és társadalom. Életszínvonal, életmód, életminőség. Értékelés. Félévközi teljesítmények megbeszélése. Zárthelyi dolgozat: 2021. április 3. 17-18-ig a Neptun felületén

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

A műszaki szakterületen felmerülő rutinfeladatok megoldásában képes alkalmazni a megszerzett általános és specifikus természettudományi, műszaki tudományi, gazdálkodás- és szervezéstudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat. Képes a hazai és nemzetközi szakirodalom feldolgozására és felhasználására. Átfogó rendszerszemlélettel rendelkezik. Önállóan képes a szervezetek működésének menedzselésére.

Képességei:

A szociológia tantárgy segítségével hozzá kívánjuk segíteni a hallgatókat az emberei viselkedés közösségi, társas jellemzőinek megismeréséhez, megértéséhez. Célunk, hogy megismertessük a hallgatókkal a szociológia alapkérdéseit, alapfogalmait, és a szociológia történetének és egyes témáinak bemutatásán keresztül a társadalmi változások jellemző problémáit, és azok megoldási lehetőségeit.

Attitűdje:

Törekszik arra, hogy folyamatos önképzéssel és továbbképzéssel szakmai fejlődését elősegítse.

Autonómia és felelősség:


További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
A hallgatók két lehetőség közül választhatnak: 1. a. A témával kapcsolatos szakanyag önálló feldolgozása bemutatása hallgatói kiselőadás keretében (szóbeli tartalom 30 pont, vázlat 10 pont, prezentáció 10 pont, összesen 50 pont). A hallgatói kiselőadás időpontja egyéni megállapodás alapján történik, terjedelme 15 perc, megszerezhető maximális pontszám: 50. b. Zárthelyi dolgozat, mellyen 100 pont szerezhető. A zárthelyi dolgozat tartalma az oktató előadásain és a hallgatók kiselőadásain előadott anyagok és a megadott kötelező irodalom alapján kerül összeállításra. 2. Amennyiben a hallgató nem készít és mutat be kiselőadást, akkor 2022. május 7. 17-18-ig a Neptun felületén zárthelyi dolgozat írása. A zárthelyi dolgozat tartalma az oktató előadásain és a hallgatók kiselőadásain előadott anyagok és a megadott kötelező irodalom alapján kerül összeállításra. A zárhelyi dolgozattal 100 pont érhető el.
Vizsgakövetelmények:

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Kiselőadásra választható témakörök: A cigányság helyzete Magyarországon. A rendszerváltás társadalmi hatásai. Művészet és társadalom. Kulturális különbségek. Népszerű kultúra és magas kultúra. (zene, képzőművészet, tánc, stb.) A határon túli magyarok helyzete. A fiatalok helyzete – oktatás, munkaerőpiac. A fiatalok helyzete – a második demográfiai átmenet (a családalapítás kitolódása). A kábítószer fogyasztás Magyarországon. Mobilitás és globalizáció. Facebook társadalom. A családi értékek és a demográfiai magatartás kölcsönhatása (gyerekvállalás). A női és férfi szerepek változása. A vallás szerepe a társadalomban. A fogyasztói társadalom és a tudatos fogyasztói magatartás. Életmód, életstílus és fogyasztás kapcsolata. A reklámok szerepe és hatása. Média és médiafogyasztás.

Kötelező irodalom:

Giddens A.: Szociológia. Osiris Kiadó, 2003. 39-56, 59-112, 113-135. 137-165, 221-254, 285-297, 377-405, 407-433, 465-493, 553-575. p. ISBN: 9789633899847

Ajánlott irodalom:

Andorka R.: Bevezetés a szociológiába. Osiris, 2006. ISBN: 9789633898482