Tantárgy neve, kódja: Általános géptan, GJARBAL-ALGEPTAN-1
A hallgatók megismerjék a géptervezésben szükséges alapvető elméleti és gyakorlati módszereket, gépipari mérés célgéppel módszertanát, dokumentálását, néhány konkrét alkalmazási példa segítségével gépek működését.
Tudása:
A megszerzett ismeretei alapján a hallgatók képesek önálló munkával a gépészeti gyakorlatban előforduló egyszerűbb konstrukciós és gépüzemeltetési feladatok megoldására. Képesek tanulmányaik folytatására, a gépelemek és hő- és áramlástechnikai gépek területen. A következetes oktatási és számonkérési módszerek segítik a szakmai felelősség vállalást, a folyamatos tanulás fontosságának és a tantárgy elsajátításához szükséges ismeretek egyéni megszerzésének felismerését.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félév során az előadásokon 1 db 100 pontos ZH íratásával ellenőrizzük a megszerzett tudásszintet., ha a ZH összpontszáma nem éri el az 50 pontot, akkor 1 db. 100 pontos pót zárthelyi írására adunk lehetőséget. A vizsgára bocsátás feltételei: a zárthelyi dolgozat összpontszáma, vagy a pót zárthelyi eredménye legalább 50 pont legyen.
Vizsgakövetelmények:
A vizsga írásbeli és szóbeli részből áll. A vizsga írásbeli részének a hallgató kérésére elfogadjuk a tárgyfélévben a szorgalmi időszakban megírt zárthelyik, ill. pót zárthelyi eredményét. A szóbeli vizsgán az írásbeli eredményhez képest egy jegyet lehet javítani. A csak vizsgára jelentkezők értékelése szóbeli vizsga alapján történik, ha max. közepessel megelégszik, egyébként írásbeli számonkérés is szükséges. A szóbeli vizsgán minden nagyobb anyagrész legalább elégséges szintű tudása szükséges az eredményes vizsgajegy megszerzéséhez.
1. Kovács A.: Általános géptan. BME, jegyzet (40887).2. Pattanttyús Á. Géza: A gépek üzemtana. Bp. MK., l983. (14., lényegesen átdolgozott kiadás).3. Lajos T.: Az áramlástan alapjai. Bp. Műegyetemi Kiadó 2004.