Tantárgy neve, kódja: Géptan alapjai, GLOGBAL-GEPTALAP-1

Szak neve, képzési szintje: Logisztikai mérnöki alapszak, BSc
Tanterv: 2021
Féléves konzultációs órák száma: 12
Kreditérték: 4
Elmélet: 0 %
Gyakorlat: 0 %
A tantárgy tantervi helye: 3. félév
Munkarend: Levelező
Előtanulmányi feltételek: Fizika + Műszaki ábrázolás L
Értékelés: gyakorlati jegy
Tantárgy besorolása: Kötelező
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Tóth László
Felelős tanszék: Innovatív Járművek és Anyagok Tanszék
Tantárgy oktatója(i): Dr. Tóth László
Ellenőrzésért felel:
Tárgy oktatásának célja:
A hallgatók megismerjék a géptervezésben szükséges alapvető elméleti és gyakorlati módszereket, gépipari mérés célgéppel módszertanát, dokumentálását, néhány konkrét alkalmazási példa segítségével gépek működését.
Elsajátítandó ismeretanyag:

A gép fogalma, csoportosításuk. A gép egyenletes üzeme. Fizikai mennyiségek és kapcsolataik. Mechanikai munka, teljesítmény, hatásfok fogalma. Súrlódás és gördülési ellenállás. A mechanikai munka módosítása, átvitele (álló- és mozgócsiga). Szíj-,dörzs-és fogaskerékhajtás. Nyomott csavarrugó. A gép egyenletesen változó sebességű üzeme. Áramlástani alapismeretek. Folyadékok mechanikája – Hidrosztatika, nyomásmérés, Pascal tétel, U-cső Folyadékok mechanikája – Hidrodinamika, kontinuitás törvénye, csőben történő stacionárius áramlás ideális folyadék esetén, Csőben történő stacionárius áramlás viszkózus folyadék esetén, Bernoulli-egyenlet Impulzus-tétel, Ellenállási tényezők Áramlástechnikai gépek (szivattyúk). Pneumatika alapjai, végrehajtóelemek, szelepek, logikai elemek, pneumatikus kapcsolások és egyéb elemek

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

Ismeri a logisztikai folyamatok megvalósítására alkalmas járművek és géprendszerek működési elveit, szerkezeti jellemzőit. Képes a műszaki szakterület ismeretrendszerét alkotó diszciplínák alapfokú analízisére, az összefüggések szintetikus megfogalmazására és adekvát értékelő tevékenységre. Képes önálló tanulás megtervezésére, megszervezésére és végzésére.

Képességei:


Attitűdje:


Autonómia és felelősség:


További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félévközi tanulmányi követelmények: A félév során az előadásokon 1 db 100 pontos zh íratásával ellenőrizzük a megszerzett tudásszintet. Az értékelés módszere: A gyakorlati jegy a megszerzett zh összpontszám alapján történik, amennyiben ez nem éri el az 50 pontot, úgy egy alkalommal 1 db 100 pontos zh megírására adunk lehetőséget, ekkor ez lesz az értékelés alapja. A gyakorlati jegy számítása a zárthelyik alapján történik a TVSZ szerint.
Vizsgakövetelmények:

-

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

A Neptun MeetStreet -ről letölthető segédanyagok

Kötelező irodalom:

1. Kovács A.: Általános géptan. BME, jegyzet (40887). 2. Pattanttyús Á. Géza: A gépek üzemtana. Bp. MK., l983. (14., lényegesen átdolgozott kiadás). 3. Lajos T.: Az áramlástan alapjai. Bp. Műegyetemi Kiadó 2004.

Ajánlott irodalom: