Tantárgy neve, kódja: Vállalati információs rendszerek I., GINFBAL-VAINFRE1-1

Szak neve, képzési szintje: Mérnökinformatikus alapszak, BSc
Tanterv: 2021
Féléves konzultációs órák száma: 16
Kreditérték: 4
Elmélet: 0 %
Gyakorlat: 0 %
A tantárgy tantervi helye: 4. félév
Munkarend: Levelező
Előtanulmányi feltételek: Adatbázisok
Értékelés: gyakorlati jegy
Tantárgy besorolása: Kötelező
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Prof. Dr. Fábián Csaba István
Felelős tanszék: Informatika Tanszék
Tantárgy oktatója(i):
Ellenőrzésért felel: Halczman Szilvia Lídia
Tárgy oktatásának célja:
A tárgy oktatásának célja: hogy a hallgatók megismerkedjenek a vállalati információs rendszerek feladataival és szerkezetével, és az erőforrás-tervezés alapfogalmaival és modelljeivel.
Elsajátítandó ismeretanyag:

Információ szerepe a vállalatok működésében. Információs rendszerek feladatai. VIR rendszerek jellemző moduljai. A vállalati modellek: célok, szerkezet, tevékenységek, folyamatok leírása. Erőforrás-tervezés, döntéstámogató rendszerek. Online Transaction Processing (OLTP) és Online Analytical Processing (OLAP) összevetése. Projektmenedzselés, workflow rendszerek.

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

képességei - Felhasználja az informatikai szakterületének műveléséhez szükséges természettudományi elveket és módszereket (matematika, fizika, egyéb természettudományok) az informatikai rendszerek kialakítását célzó mérnöki munkájában. - Képes vállalati információs rendszereket fejlesztésére és korábbi fejlesztések implementációjára. - Képes a megszerzett alapismeretekre építve egy-egy műszaki informatikai területen mélyebb ismeretek önálló megszerzésére, a szakirodalom feldolgozására, majd a területhez kapcsolódó informatikai problémák megoldására. - Együttműködik informatikusokkal és villamosmérnökökkel a csoportmunka során, és más szakterületek képviselőivel is az adott probléma követelményelemzésének és megoldásának kimunkálása során.

Képességei:

tudása - Ismeri az informatikai szakterületének műveléséhez szükséges természettudományi elveket és módszereket (matematika, fizika, egyéb természettudományok).

Attitűdje:

- Nyitott az informatikai eszközöket alkalmazó más szakterületek megismerésére és azokon informatikai megoldások kidolgozására az adott terület szakembereivel együttműködve.

Autonómia és felelősség:


További szakmai kompetenciák:

- digitális technológia hatékony alkalmazása, tanulási célok elérését szolgáló digitális megoldások ismerete

A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
Az előadások látogatása, és az ott hallottak otthoni áttekintése, kiegészítése az ajánlott irodalom alapján. Aktív részvétel a laborgyakorlatokon. Az otthoni munkára kiadott feladatok megoldása a gyakorlati foglalkozásokon kívül. A kiadott feladatok megoldásainak beküldése. Kiselőadás tartása. Elméleti kérdések megválaszolása.
Vizsgakövetelmények:

A gyakorlati jegy megállapítása a TVSz alapján történik.

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Az ajánlott irodalom, előadásvázlat, a gyakorlatokon megírt programok. A gyakorlatokon minden hallgatónak külön, korszerű számítógépes hozzáférés biztosított.

Kötelező irodalom:

[1] E.F. Monk, B.J. Wagner: Concepts in Enterprise Resource Planning. Cengage Learning, 2013. ISBN-13: 978-1-111-82039-8.

Ajánlott irodalom:

[1] K.C. Laudon, J.P. Laudon: Management Information Systems: Managing the Digital Firm. Prentice Hall, 2012 / Pearson 2019. ISBN-13: 9780135790939.