Tantárgy neve, kódja: Gyártásautomatizálás, GMUMBAL-GYARTAUT-1
Technológiai tervezés CNC vezérlésű eszterga és marógépre, valamint ilyen jellegű gépekre történő gyártási program írása. CNC program generálása CAM szoftver segítségével és az „RP” technika alkalmazhatósága a gyártásban.
Alkatrészgyártó rendszerek felépítése és belső hierarchiájának felépítése. CNC programozás alapjai, koordinátarendszerek csoportosítása, géphez történő rendelése. Egyszerű és összetett ciklusok értelmezése. Fúróciklusok, menetvágó ciklusok, 2D, 3D és 5D felületek gyártása, CNC vezérlésű gépeken, berendezéseken. Különleges transzformációs technikák alkalmazásának lehetőségei a gyártás során. A gépészeti tervezés folyamata. Alaksajátosságokra alapozott tervezés, életszakaszok és termékmodellek, a CIM moduljainak értelmezése. A konkurens terméktervezés alapelvei és megvalósítása. Szabad térbeli felületek, „szoborfelületek” megmunkálása. Az alkatrész „kubatúráját” figyelembe vevő simítási stratégiák bemutatása. Gyors prototípusgyártási eljárások és a Reverse Engineering technikák áttekintése.
Tudása:
Digitális technológia hatékony alkalmazása tanulási célok elérését szolgáló digitális megoldások ismerete. Digitalizáció és automatizáció munkaerőpiacon strukturális változásokat indukáló következményeinek ismerete a gyártásban és beszerzési láncokban, a termelési folyamatok szervezésében. Szaknak, szakképzésnek megfelelő digitális kompetencia és szakmaspecifikus digitális készségek, médiatudatosság, biztonságos internethasználat. Ismeri a műszaki szakterület műveléséhez szükséges általános és specifikus természettudományi, műszaki tudományi, gazdálkodás- és szervezéstudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat. Ismeri a szűkebb műszaki szakterület termelőeszközeit és azok üzemeltetésének feltételeit, szabályait. A műszaki szakterületen felmerülő rutinfeladatok megoldásában képes alkalmazni a megszerzett általános és specifikus természettudományi, műszaki tudományi, gazdálkodás- és szervezéstudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat. Képes az információk menedzselésére. Képes a szakterületét támogató szoftverek és informatikai rendszerek felhasználói szintű kezelésére, alkalmazására. Nyitott a műszaki szakterületet megalapozó általános és specifikus ismeretekre. Törekszik arra, hogy folyamatos önképzéssel és továbbképzéssel szakmai fejlődését elősegítse. Irányítás mellett közreműködik a műszaki szakterület szakembereivel egy-egy konkrét projekt megvalósításában.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félévközi 2 zárthelyi megírása kötelező. Pótlására a szorgalmi időszakban egy alkalommal lehetséges. A zárthelyi időtartama 60 perc, maximális pontszám 100 pont. Az elégséges szint 50 pont, a közepes 61 pont, a jó 76 pont, a jeles 86 pont. A dolgozat CNC programírást és elméleti kérdéseket is tartalmaz. A gyakorlati jegy megállapítása a zárthelyi dolgozat alapján történik, de érvényes gyakorlati jegyet az a hallgató nem kaphat, akinek a szorgalmi időszak végéig programozási feladatát nem fogadtuk el. A félév során 3 programozási feladatot kell készíteni NCT-T és NCT-M vezérlésekre, illetve egy feladatot CAM szoftver segítségével is meg kell oldani. A feladatokat személyesen lehet beadni a gyakorlatvezetőknek és tudni kell válaszolni a feladat elkészítésével kapcsolatban feltett kérdésekre.
Vizsgakövetelmények:
A tantárgy elsajátításához nyomtatott és elektronikusan is elérhető jegyzet tartozik. Az egyes feladatok elkészítéséhez gyakorlati útmutatókat biztosítunk. A tanszék korszerű CNC gépparkkal rendelkezik, illetve a programozási feladatok elkészítéséhez hardver és szoftver eszközök is a hallgatók rendelkézésére állnak.