Tantárgy neve, kódja: Bevezetés a képlékenyalakításba, GGEPBAL-BEVAKEPL-1
A Bevezetés a képlékenyalakításba tárgy célja, hogy a gépészmérnök hallgatók megismerjék a fémek mikroszerkezete és a mechanikai tulajdonságok közötti kapcsolatot, illetve tudomást szerezzenek a gyakorlatban alkalmazott anyagalakító technológiákról, azok jellemzőiről, alkalmazási területeikről, továbbá a kapcsolódó képlékenyalakítási és feldolgozási technológiákhoz szükséges alapismeretekről.
Képlékenységtani alapismeretek. Alakítási szilárdság és egyenértékű alakváltozás fogalma, folyásgörbék. A képlékeny alakváltozás megindulásának feltétele, alakíthatóság. Az alakváltozás munkája. A képlékenyalakítás anyagszerkezeti vonatkozásai: diszlokációs elmélet hideg-, melegalakítás, statikus és dinamikus újrakristályosodás. Anyagmodellek: az anyag rugalmas és képlékeny tulajdonságai. A térfogat-alakító technológiák csoportosítása. Melegalakítás: a kovácsolás és a hengerlés helye, szerepe alkatrész előgyártmányok előállításában. Hideg térfogatalakító technológiák csoportosítása, jellemzése. Lemezalakító technológiák, hidegzömítés technológiája, alakítás kúpos üregben: rúdhúzás, redukálás, tömör és üreges test előrefolyatása. Előrefolyató, húzó és redukáló szerszámok kialakítása, tervezése. Üreges testek hátrafolyatása. Hátrafolyató szerszámok kialakítása, tervezése, előfeszítő foglalása. Véges elemes technikák.
Tudása:
A hallgató megismeri a műszaki-anyagtechnológiai szakterület ismeret- és tevékenységrendszerének alapvető tényeit, összefüggéseit, határait, korlátait. A műszaki szakterületen felmerülő rutinfeladatok megoldásában képes alkalmazni a megszerzett műszaki tudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat. Képes műszaki dokumentációk megértésére, feldolgozására. Nyitott a műszaki szakterületet megalapozó általános és specifikus ismeretekre. Saját munkájának eredményeit reálisan értékeli.
Félévközi tanulmányi követelmények:
• A félév
Vizsgakövetelmények:
vizsgajegy
Képlékenyalakítási műhely, alakító szerszámok, lemezvizsgáló gépek.
[4] 4James F. Shackelford: Introduction to Materials Science for Engineers, 2005