Tantárgy neve, kódja: Pénzügyi ismeretek, GMUMBAL-PENZISME-1
A hallgató ismeretei birtokában legyen képes műszaki döntéseinek pénzügyi hátterét felmérni, annak következményeit megvizsgálni. Banki kapcsolatai, befektetési, finanszírozási döntései legyenek megalapozottak.
Pénzügytan fogalma, részei. A pénz kialakulásától a modern pénzig. A modern pénz teremtésének módjai. A pénzügyi politika. Monetáris politika. Költségvetési politika. Devizapolitika. A pénzügyi rendszer szerepe a gazdaságban. A pénzügyi piacok. Pénzügyi közvetítő intézmények a pénzügyi rendszerben. A Magyar Nemzeti Bank jogállása, feladatai. A tőzsde, tőzsdei ügyletek. Értékpapírok fogalma, fajtái Kötvények. Részvények. Váltó, csekk, egyéb értékpapírok. Nemzetközi pénzügyletek.
Tudása:
Ismeri a műszaki szakterülethez kapcsolódó gazdálkodás- és szervezéstudományi szakterületek (menedzsment, termelésmenedzsment, minőségmenedzsment, projekt-menedzsment, innováció-menedzsment, környezetmenedzsment, termékmenedzsment, logisztikai menedzsment, stratégiai menedzsment, vállalkozásmenedzsment, információ-menedzsment, marketing, közgazdaságtan, jog) alapjait, követelményeit, összefüggéseit.Ismeri a beruházások, továbbá fejlesztési projektek tervezésének, gazdaságossági vizsgálatainak, műszaki kivitelezésének főbb eljárásait, módszereit.A műszaki szakterületen felmerülő rutinfeladatok megoldásában képes alkalmazni a megszerzett általános és specifikus természettudományi, műszaki tudományi, gazdálkodás- és szervezéstudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat.Képes üzleti tervek készítésére, döntéselőkészítési feladatok elvégzésére, innovációs stratégiák kidolgozására és megvalósítására.Képes a beruházási igények felmérésére, menedzselésére, valamint a beruházásokkal kapcsolatos műszaki és gazdaságossági vizsgálatok végrehajtására.Törekszik arra, hogy döntéseit a jogszabályok és az etikai normák teljes körű figyelembevételével hozza meg. A szakterületéhez tartozó elemzői feladatok megoldása során Önállóan választja ki és alkalmazza a releváns problémamegoldó módszereket.Váratlan döntési helyzetekben is önállóan képes a munkavégzésre, a szakmai kérdések végig gondolására.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A kiadott tananyag folyamatos feldolgozása. Egy zárthelyi dolgozat legalább 50%-os szintű teljesítése.
Vizsgakövetelmények:
A vizsga írásbeli. A hallgatóknak 60 perc áll rendelkezésére a feladatok (fogalmak, teszt, esszékérdés) megoldására. Az elégséges szint eléréséhez 50% szükséges.
Az oktató által kiadott tananyag.