Tantárgy neve, kódja: Adatbázis rendszerek, GUZEBAL-ADATBARE-1
Az adatbázis-rendszerek működési elvének mélyebb megértése; a háttérben zajló folyamatok elemzési és módosítási képességének elsajátítása; a tervezés, a megvalósítás és a kivitelezés során felhasznált elméleti fogalmak megértése és alkalmazása adatbázis-problémákban.
SQL nyelv áttekintő ismétlése. Az SQL mint beépülő nyelv (kurzorok, ciklusok, implicit kurzorok). Oracle SQL Developer felület megismerése. Kurzorok, ciklusok alkalmazása. Tárolt eljárások, függvények alkalmazása. Package készítése, hibakezelés lehetőségei. Triggerek alkalmazása. Összesítő és analitikai lehetőségek. Objektumrelációs eszközök. Adattárolás, adatelemek ábrázolása. Indexek kezelése. Lekérdezések végrehajtási mechanizmusa, költségbecslése. Tranzakciók, zárolások. Konkurenciakezelés – ütemezések, history.
Tudása:
– Ismeri az adatbázisalapú rendszerek felépítését, tulajdonságait.
– Képes adatbázis rendszerek felhasználására.
– Nyitott az informatikai eszközöket alkalmazó más szakterületek megismerésére és az ott felmerülő informatikai problémák megoldására, együttműködve az adott terület szakembereivel.– Érti és magáénak érzi a szakma etikai elveit és jogi vonatkozásait, döntési helyzetekben maradéktalanul figyelembe véve azokat.
Félévközi tanulmányi követelmények:
Egy ZH megírása az utolsó gyakorlati konzultáción. A ZH 35 pontos elméleti és 65 pontos gyakorlati feladatból áll. A tantárgy teljesítése akkor sikeres, ha az elméleti részben legalább 15, a gyakorlati legalább 33 pontot, összesen legalább 50 pontot elér a hallgató. Sikeres előadás és gyakorlat esetén a hallgató a szerzett pontjai alapján kap gyakorlati jegyet. Az előadásokhoz kapcsolódó Moodle-feladatsorok megoldásáért (a feladatsorokon elért százalékos eredmény arányában) a hallgató legfeljebb 3 pluszpontot kaphat elméletből, amely mind az elméleti összpontszámba, mind a feltételként megjelölt pontszámba beszámít.
Vizsgakövetelmények:
Sikeres előadás és gyakorlat esetén a hallgató a szerzett pontjai alapján kap gyakorlati jegyet.
Az elméleti tudásanyag elektronikus formában a hallgatók rendelkezésére áll. A gyakorlatokhoz a szükséges szoftverek elérhetők az egyetem számítógépes hálózatán, otthoni gyakorlásra a szoftverek ingyenesen hozzáférhetők. A gyakorlatok tananyagát, a kiadott feladatok megoldását elektronikus formában a hallgatók rendelkezésére bocsátjuk.
[1] J.D. Ullman, J. Widom: A First Course in Database Systems. Pearson, 2014. ISBN-13: 978-0136006374.
[1] H. Garcia-Molina, J. Ullman, J. Widom: Database Systems: The Complete Book. Pearson, 2011. ISBN: 9780133002010. [2] Kovács L.: Adatbázisok tervezésének és kezelésének módszertana. ComputerBooks, 2004. ISBN: 963618321X [3] M. Gruber: SQL A-Z. Kiskapu, Budapest, 2003. ISBN 9789639301528 [4] Katona E.: Adatbázisok. Elektronikus jegyzet: http://www.inf.u-szeged.hu/~katona/db-ea1.pdf