Tantárgy neve, kódja: Hálózati adminisztráció II., GINFBAL-HALOADM2-1

Szak neve, képzési szintje: Mérnökinformatikus alapszak, BSc
Tanterv: 2021
Féléves konzultációs órák száma: 16
Kreditérték: 5
Elmélet: 0 %
Gyakorlat: 0 %
A tantárgy tantervi helye: 6. félév
Munkarend: Levelező
Előtanulmányi feltételek: 100 kredit
Értékelés: gyakorlati jegy
Tantárgy besorolása: Szakirányon kötelezően választható
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Göcs László
Felelős tanszék: Informatika Tanszék
Tantárgy oktatója(i): Dr. Göcs László
Ellenőrzésért felel: Szerémi Éva Krisztina
Tárgy oktatásának célja:
A hallgatók megismerjék a költséghatékony vállalati hálózati menedzselés lehetőségét, nyílt forráskódú szoftverek (Linux Ubuntu) segítségével.
Elsajátítandó ismeretanyag:

1. konzultáció Ubuntu Server és Desktop telepítés. Virtuális hálózat kialakítása. Fontosabb parancssori utasítások. Hálózati beállítások. Szoftvertelepítés. DHCP szolgáltatás telepítés, konfigurálás. DNS szerver telepítés, konfigurálás. Zónák kialakítása, tesztelés. 2. konzuiltáció Megosztások - NFS és SAMBA szolgáltatások telepítése, konfigurálása, tesztelése. Webszerver (Apache) telepítés, konfigurálás. Több domain kezelése. Script írás, FTP szolgáltatás telepítés, konfigurálás, tesztelés. SSH konfigurálás. 3. konzultáció Email szerver telepítés, konfigurálás, tesztelés. Hitelesítő szerver (Radius) telepítés, konfigurálás, tesztelés. Tűzfal megvalósítás. Grafikus szerver (Zentyal) telepítés, konfigurálás, tesztelés. 4. konzultáció ZH 5. konzultáció pótZH

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

képességei - Tanulmányai során szerzett ismeretanyagát felhasználva képes számítógépes és távközlő hálózatok telepítésére és konfigurálására, hálózati hibák elhárítására, hálózatok üzemeltetésére és továbbfejlesztésére. - Képes alkalmazást fejleszteni, kliens-szerver és WEB, mobil rendszereket programozni, multiplatform rendszereket kialakítani. - Képes a megszerzett alapismeretekre építve egy-egy műszaki informatikai területen mélyebb ismeretek önálló megszerzésére, a szakirodalom feldolgozására, majd a területhez kapcsolódó informatikai problémák megoldására. - Képes szakterületén elemzési, specifikációs, tervezési, fejlesztési és üzemeltetési feladatok ellátására, alkalmazza a fejlesztési módszertanokat, hibakeresési, tesztelési és minőségbiztosítási eljárásokat. - Együttműködik informatikusokkal és villamosmérnökökkel a csoportmunka során, és más szakterületek képviselőivel is az adott probléma követelményelemzésének és megoldásának kimunkálása során. - Magyar és angol nyelven kommunikál szakmai kérdésekről és alkotó módon használja az informatika formális nyelvezetét. - Folyamatosan képezi magát és lépést tart az informatikai szakma fejlődésével.

Képességei:

tudása - Ismeri az informatikai rendszerek hardver és szoftver elemeinek működését, megvalósításuk technológiáját, működtetéséből származó feladatok megoldásának mikéntjét, valamint informatikai és egyéb műszaki rendszerek összekapcsolásának lehetőségeit. - Birtokában van a mért jelek feldolgozásával, rendszerek és hálózatok modellezésével, szimulációjával és szabályozásával kapcsolatos alapismereteknek és mérnöki szemléletnek. - Ismeri a fontos szoftverfejlesztési módszertanokat, informatikai tervek és dokumentációk jelölésrendszerét. - Alapvető adatbiztonsági ismeretekkel bír. - Ismeri az informatika és a mérnöki szakma szókincsét és kifejezési sajátosságait magyar és angol nyelven, legalább alapszinten.

Attitűdje:

- A saját munkaterületén túl a teljes műszaki rendszer átlátására törekszik. - Nyitott az informatikai eszközöket alkalmazó más szakterületek megismerésére és azokon informatikai megoldások kidolgozására az adott terület szakembereivel együttműködve. - Komplex megközelítést kívánó döntési helyzetekben is a jogszabályok és etikai normák teljes körű figyelembevételével hozza meg döntését. - Érti és magáénak érzi a szakma etikai elveit és jogi vonatkozásait. - Törekszik a hatékony és minőségi munkavégzésre. - Szem előtt tartja és ügyel a munkatársai és megrendelői adatainak, információinak biztonságára.

Autonómia és felelősség:


További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
Az elméleti ZH-n 40 pontot lehet szerezni. Az elméleti ZH akkor sikeres, ha a hallgató legalább 20 pontot elér. A gyakorlati ZH-n 60 pontot lehet szerezni. Egy gyakorlati ZH akkor sikeres, ha a 60 pontból legalább 30 pontot elér. A ZH-kon az előzőek figyelembe vételével legalább 50 pontot kell elérni a gyakorlati jegy megszerzéséhez (min 20 pontot az elméleti ZH-n, min 30 pontot a gyakorlati ZH-n). Akiknek nem sikerül a fentiek szerint legalább 50%-ot elérni, azok úgy az elméleti ZH-t, mint a gyakorlati ZH-t egy alkalommal pótolhatják a szorgalmi időszakban.
Vizsgakövetelmények:

Az elmélet

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Előadásvázlat valamint a gyakorlatokhoz létrehozott segédletek és oktatóvideók. A gyakorlatokon minden hallgatónak külön, korszerű számítógépes hozzáférés biztosított.

Kötelező irodalom:

[1] Petersen Richard: Ubuntu 22.04 LTS Server, Surfing Turtle Pr, ISBN 9781949857344, 2023 [2] Göcs László: Szerveroldali megoldások Linux környezetben, Neumann János Egyetem, ISBN 9786155817915, 2021 [3] Jay Lacroix: Mastering Ubuntu Server - Fourth Edition, Packt Publishing, ISBN 1803234245, 2022

Ajánlott irodalom: