Tantárgy neve, kódja: Késztermék vizsgálatok elmélete és gyakorlata, GMUMSZL-KESZVIZS-1

Szak neve, képzési szintje: Műanyagfeldolgozó technológus szakirányú továbbképzési szak, BSc
Tanterv: 2021
Féléves konzultációs órák száma: 20
Kreditérték: 4
Elmélet: 0 %
Gyakorlat: 0 %
A tantárgy tantervi helye: 2. félév
Munkarend: Levelező
Előtanulmányi feltételek: nincs
Értékelés: kollokvium
Tantárgy besorolása: Kötelező
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Hansághy Pál
Felelős tanszék: Innovatív Járművek és Anyagok Tanszék
Tantárgy oktatója(i):
Ellenőrzésért felel: Dr. Tóth László
Tárgy oktatásának célja:
A tantárgy célkitűzése, hogy a hallgatók megismerjék a legkorszerűbb anyagvizsgálati eljárásokat, melyekkel a kész termékek minősítése, az esetleges gyártási hibák okainak feltárása lehetséges, valamint alapvető gyakorlati tapasztalatokat szerezzenek a vizsgálatok és a jegyzőkönyvkészítés területén
Elsajátítandó ismeretanyag:

Ismertetésre kerülnek a különböző késztermék vizsgálatok, azok jellemzői, működési elvük, előnyeik, hátrányaik, pontossági korlátjaik, felhasználási területük. A késztermék vizsgálata során kapott eredmények feldolgozását és helyes értelmezését, és a technológiai paraméterekkel való kapcsolatát mutatjuk be a hallgatóknak. Tantárgy tartalma: 1. Mechanikai vizsgálatok: A késztermékek, próbatestek minőségellenőrzésére szolgáló roncsolásos mechanikai vizsgálatok (szakitó-, hajlító-, nyomó-, ütővizsgálat, keménységmérés) céljának, elvének, módszereinek, berendezéseinek ismertetése. A vizsgálatok gyakorlatban való bemutatása után, a hallgatók a technológiai órák keretein belül legyártott próbatesteket, késztermékeket vizsgálják. A vizsgálatok eredményeit értékelik, összefüggéseket tárnak fel a vizsgálat eredményei és a technológiai paraméterek között. 2. Termoanalitikai vizsgálatok: A késztermékek, próbatestek minőségellenőrzésére szolgáló termoanalitikai vizsgálatok (DSC, TGA, DMTA) céljának, elvének, módszereinek, berendezéseinek ismertetése. A hallgatók a technológiai órák keretein belül legyártott próbatesteket, késztermékeket vizsgálják. A vizsgálatok eredményeit értékelik, összefüggéseket tárnak fel a vizsgálat eredményei és a technológiai paraméterek között. 3. Időfüggő mechanikai tulajdonságok: A polimerek időfüggő mechanikai tulajdonságainak ismertetése, elméleti háttére, hol van fontos szerepe a gyakorlatban. Próbatesteken elvégzett vizsgálatok eredményeinek kiértékelése és jegyzőkönyv készítése.

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

Alapvető anyagvizsgálati módszerek ismerete, értékelése, jegyzőkönyvkészítés

Képességei:

A hallgató képes tájékozódni az alapvető alapanyagvizsgálatok területén. Képes a hibaleírás alapján vizsgálatokat javasolni, azokat elvégezni és a hibaforrásokat feltárni.

Attitűdje:

váratlan döntési helyzetekben is önálló, szakmailag megalapozott döntések meghozatalának képessége.

Autonómia és felelősség:

munkahelyi vezető útmutatása alapján rábízott személyi állomány munkavégzésének irányítási képessége, gépek, berendezések üzemeltetési képessége.

További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félévközi tanulmányi követelmények: TVSZ szerint.
Vizsgakövetelmények:

Vizsgakövetelmények: TVSZ szerint, írásbeli vagy szóbeli.

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Kötelező irodalom:

- Czvikovszky T., Nagy P., Gaál J.: A polimertechnika alapjai, Műegyetemi Kiadó, Budapest, 2000 - Czél Gy., Kollár M.: Anyagvizsgálati praktikum, Sunplant Kft., Miskolc, 2008 - Tuskó L., Végvári F.: Anyagvizsgálat (H-273), KFGAMFK, Kecskemét, 1997

Ajánlott irodalom: