Tantárgy neve, kódja: Anyagvizsgálatok elmélete és gyakorlata, GMUMSZL-ANYVELGY-1
A tantárgy célkitűzése, hogy a hallgatók megismerjék a legkorszerűbb anyagvizsgálati eljárásokat, melyekkel lehetséges a korszerű anyagok minősítése, valamint alapvető gyakorlati tapasztalatokat szerezzenek az anyagvizsgálatok területén.
Ismertetésre kerülnek a különböző alapanyagvizsgálatok, azok jellemzői, működési elvük, előnyeik, hátrányaik, pontossági korlátjaik, felhasználási területük. A vonatkozó szabványok és azok követelményeinek bemutatásán keresztül a hallgatók átfogó képet kapnak egy vizsgálat elvégzésének folyamatáról, az eredmények feldolgozásáról, a helyes adatkezelésről, egy vizsgálati jegyzőkönyv elkészítésének menetéről, formai és tartalmi követelményeiről. Tantárgy tartalma: 1. Anyagvizsgálatok csoportosítása, szabványismeret, adatfeldolgozás, jegyzőkönyv készítés követelményei Bemutatásra kerülnek az anyagvizsgálatok és azok csoportosítása. A szabványi követelmények, a helyes adatfeldolgozás és adatkezelés, jegyzőkönyvek formai és tartalmi követelményeinek ismertetése. 2. Alapanyag minőségellenőrző vizsgálatok A műanyagfeldolgozás során használt alapvető alapanyagellenőrzésre szolgáló vizsgálatok (folyás index meghatározás, nedvességmérés) céljának, elvének, módszereinek, berendezéseinek ismertetése. Két vizsgálat (MFI és nedvességmérés) bemutatása után a hallgatók elvégzik a vizsgálatokat a kapott alapanyagokon és az eredményekről jegyzőkönyvet készítenek. 3. Termoanalitikai vizsgálatok Az alapanyag minőségi ellenőrzésére és anyag meghatározásra is alkalmas termoanalitikai vizsgálatok (TGA, DSC) céljának, elvének, módszereinek, berendezéseinek ismertetése. A hallgatók a vizsgálatok bemutatását követően vizsgálatokat végeznek, eredményeit értékelik és jegyzőkönyvet készítenek. 4. Spektroszkópia A Fourier-transzformációs infravörös spektroszkópia céljának, elvének, módszereinek, berendezéseinek ismertetése. A kapott ismeretlen anyagokon a hallgatók spektroszkópiás vizsgálatokat végeznek, beazonosítják az anyagokat és a vizsgálatról jegyzőkönyvet készítenek.
Tudása:
Alapvető anyagvizsgálati módszerek ismerete, értékelése, jegyzőkönyvkészítés.
A hallgató képes tájékozódni az alapvető alapanyagvizsgálatok területén. Képes jellemezni az egyes alapanyagokat, képes eldönteni, hogy milyen felhasználási területei lehetnek az egyes anyagoknak.
Váratlan döntési helyzetekben is önálló, szakmailag megalapozott döntések meghozatalának képessége.
Munkahelyi vezető útmutatása alapján rábízott személyi állomány munkavégzésének irányítási képessége, gépek, berendezések üzemeltetési képessége.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félévközi tanulmányi követelmények: TVSZ szerint. Vizsgakövetelmények: TVSZ szerint, írásbeli vagy szóbeli.
Vizsgakövetelmények:
- Czvikovszky T., Nagy P., Gaál J.: A polimertechnika alapjai, Műegyetemi Kiadó, Budapest, 2000 - Czél Gy., Kollár M.: Anyagvizsgálati praktikum, Sunplant Kft., Miskolc, 2008 - Tuskó L., Végvári F.: Anyagvizsgálat (H-273), KFGAMFK, Kecskemét, 1997