Tantárgy neve, kódja: Különleges anyagok és technológiák, GGEPBAN-KULANYTE-1
A Különleges anyagok és technológiák c. tárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék a legkorszerűbb anyagokat és a hozzá kapcsolódó technológiákat, valamint a tudományterületek bármely részén alkalmazni tudják ezeket.
Különleges anyagok kutatás-fejlesztési lehetőségei. Természetből vett mérnöki megoldások, biomimetika. Porkohászati technológiák. Diagnosztikai eljárások használata a korszerű gyártástechnológiák és anyagtudomány során. Műszaki kerámiák fogalma, osztályozása, tulajdonságaik, méretezésük. Kerámia termékek és gyártástechnológiájuk. A kompozitok fogalma, osztályozása. Erősítőszálak fajtái, előállításuk, tulajdonságaik. Nanotechnológia hatása a különleges anyagokra. Habosított szerkezeti anyagok. Tisztaságvizsgálat, mint különleges technológia jelentősége a gyártátechnológiák során.
Elsajátítandó ismeretanyag laboratórium:
Tudása:
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félév során a hallgatók 1 db. zárthelyi dolgozatot írnak meg. A zárthelyi dolgozatok helyét és idejét a félév első hetében informálja a tárgy előadója. Megajánlott jegy nincs.
Vizsgakövetelmények:
Szóbeli vizsga a félév során elhangzott témakörökből.
Teams-felületre feltöltött órai előadások
Artinger – Csikós – Krállics – Németh – Palotás: Fémek és kerámiák technológiája, Műegyetemi Kiadó, 2005
Czél György – Kollár Mariann: Anyagvizsgálati praktikum, 2008 Mel Schwartz: Handbook of Structural Ceramics, 1992 James F. Shackelford: Introduction to Materials Science for Engineers, 2005