Tantárgy neve, kódja: Mentorprogram: Anyagismeret gyakorlás, GSZABAN-MENTANYG-1
Az Anyagismeret gyakorlás-M tárgy célja, hogy a hallgatók elmélyítsék a fémes anyagok mechanikai tulajdonságjellemzőit, azoknak megváltoztatási lehetőségeit, gyakorolják a felhasználás szempontjából a legmegfelelőbb értékek beállítását, alkatrészek anyagmegválasztásának elvégzését.
Egyes acélok, öntöttvasak és kerámiák tulajdonságai. A széntartalom hatása az acélok tulajdonságaira. Ötvöző és szennyező elemek hatása. Acélok csoportosítása és jelölési rendszere. Öntöttvasak csoportosítása, jellemzése. Színesfémek és ötvözeteik. Könnyűfémek és ötvözeteik. Kompozitok, kerámiák.
Tudása:
A hallgató alkalmazza az előző tantárgyakban tanult folyamatokat (Anyagismeret G1, Kémia, Fizika) és azt felhasználva alkalmazza ezt az anyagválasztásban. A hallgató gyakorolja, elmélyíti az anyagismeret tárgyköréhez tartozó fogalomrendszert, a legfontosabb összefüggéseket és elméleteket, képes az adott műszaki szakterület terminológiáit, elméleteit alkalmazni az azokkal összefüggő feladatok végrehajtásakor. Megszerzett műszaki ismeretei alkalmazásával törekszik a megfigyelhető jelenségek minél alaposabb megismerésére, törvényszerűségeinek leírására, megmagyarázására.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A gyakorlati órákon való aktív részvételért óránként maximálisan 5 pont kapható. Ezzel a folyamatos órai munkával 12*5=60 pont szerezhető a félév során. A félév során az előadások elkészítés, és szóbeli bemutatásért maximálisan 50 pont szerezhető. A gyakorlati jegy megszerzésének feltétele az órai munka és az előadásból külön-külön legalább 50% teljesítése. Értékelés: a TVSZ 17. §-nak megfelelően jeles (86-100), jó (76-85), közepes (63-74), elégséges (50-62), elégtelen (0-49).
Vizsgakövetelmények:
Teams-re feltöltött segédanyagok. Anyagvizsgáló, képlékenyalakító és hőkezelő laboratórium berendezéseinek, eszközeinek használata.
[1] www.tankonyvtar.hu Balla Sándor, …: Anyagismeret (2012), 74-150 old. [2] Balla Sándor, …: Járműszerkezeti anyagok és technológiák I (2012), 1-73 old. [3] Dr. Szabadits Ödön: Acélok, öntöttvasak, MSZT Szabványkiadó, Bp. 2005.