Tantárgy neve, kódja: Digitális technika II., GINFBAL-DIGTECH2-1
A Digitális technika II. c. tárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék a digitális technika elméleti alapjaira épülő gyakorlati elveket és eljárásokat.
Kapuáramkörök, nyomógombok, tápforrások, feszültségviszonyok, aszinkron hálózat hardveres vizsgálata, tervezése, megvalósítása.
Tudása:
tudása- Ismeri az informatikai szakterületének műveléséhez szükséges természettudományi elveket és módszereket (matematika, fizika, egyéb természettudományok).
képességei- Képes a megszerzett alapismeretekre építve egy-egy műszaki informatikai területen mélyebb ismeretek önálló megszerzésére, a szakirodalom feldolgozására, majd a területhez kapcsolódó informatikai problémák megoldására.- Folyamatosan képezi magát és lépést tart az informatikai szakma fejlődésével.
attitűdje- Hitelesen képviseli a mérnöki és informatikai szakterületek szakmai alapelveit.- A saját munkaterületén túl a teljes műszaki rendszer átlátására törekszik.- Érti és magáénak érzi a szakma etikai elveit és jogi vonatkozásait.- Törekszik a hatékony és minőségi munkavégzésre.
autonómiája és felelőssége- Felelősséget érez az önálló és csoportban végzett informatikai rendszerelemzői, -fejlesztői és -üzemeltetési tevékenységéért.- Feltárja az alkalmazott technológiák hiányosságait, a folyamatok kockázatait és kezdeményezi az ezeket csökkentő intézkedések megtételét. további szakmai kompetenciák
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félévi projektmunka önálló megvalósítása, melynek alapja az előző félévben leírt, autonóm, rögzített döntési logika alapján működő aszinkron kis robot logikai tervezési és konstrukciós feladata. A robotról ismertető videót, vagy személyesen, laborkörülmények közötti működést kell bemutatni. A feladathoz segítségként videóanyagok elérhetők.
Vizsgakövetelmények:
---
Dedikált labor (4/7).
[1] Dr. Madarász László: Digitális technika I/1., H-369. [2] Dr. Madarász László: Digitális technika I. Példatár, H-378. [3] Dr. Madarász László: Munkafüzet a digitális technikához, H-394.
[1] Dr. Madarász – Molnár: A leggyakrabban használt TTL és CMOS SSI-MSI áramkörök, H-331 [2] Dr. Madarász László: A digitális IC-sorozatok, optoelektronikai elemek, H-378. [3] Dr. Madarász László: A digitális áramkörök alkalmazástechnikájának alapjai, H-382. [4] Matijevics István Digitális technika interaktív példatár : egyetemi tananyag. (2011) https://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/0008_matijevics/adatok.html