Tantárgy neve, kódja: Villamosenergia-rendszer és gazdasági vonatkozásai, villamosengergia
- A hallgatók megismerjék egy villamosenergia-rendszer felépítését, gazdasági ismérveit - Betekintés az alkalmazott eszközök használatára, főbb tervezési tervezési szempontok a gazdaságos működtetésre - Korszerű eszközök gazdaságos alkalmazása - Ipari folyamatok villamosításában rejlő lehetőségek az Európai Unióban - Magyarország villamosenergia-átviteli hálózata
- Egy ország villamosenergiájának biztosítása, gazdasági jelentősége. - Fejlődés iránya, korszerű eszközök megismerése, tervezési feladatok során jelentkező problémák és megoldások. Országok közötti energiaáramlások kapcsolati rendszere. Alapvető számítások a tervezés során.
Tudása:
A kurzus során elsajátítja a villamosenergia-rendszer jelentőségét, megismeri az alkalmazott eszközöket, anyagokat, valamint jártasságot szerez a gazdaságos felhasználás területén.
A kurzus során képessé válik az energiarendszer áttekintésére.
- a megszerzett tudás alkalmazásával törekszik a megfigyelhető jelenségek minél alaposabb megismerésére, törvényszerűségeinek leírására, megmagyarázására.
- nyitott és fogékony a szakterületével kapcsolatos új, korszerű és innovatív eljárások, módszerek alkalmazására
- elkötelezett a minőségi követelmények betartására és betartatására
A kurzus elvégzését követően önállóan képes áttekinteni az energiarendszer és eszközeik kapcsolatrendszerét.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A hallgatóknak a félév során megajánlott jegyet is szerezhetnek, valamint vizsgán is teljesíthetik kötelezettségüket. Vizsgakövetelmények: - A vizsgajegy jegy a TVSz. 11. § (2) szerint kerül megállapításra.
Vizsgakövetelmények:
[1] Fazekas András István: Villamosenergia-rendszerek rendszerszintű tervezése I. (Könyv), Akadémiai Kiadó, 2008, ISBN: 9789630581318 [2] Fazekas Orsolya: A magyar villamosenergia-szektor működése és szabályozása II. (Könyv), Orac, 2022 ISBN: 9789632585611