Tantárgy neve, kódja: Irányítástechnika, GINFBAL-IRANYTEC-1
A tárgy célja a irányítástechnikai alapismeretek megismertetése a hallgatókkal.
Irányítástechnikai rendszerek áttekintése, alapfogalmak. Rendszerek átviteli jellegzetességei, rendszerjellemző függvények, rendszervizsgálat. Fourier és Laplace transzformáció, vizsgálatok operátor tartományban Tranziensek, válaszjelek értelmezése. Visszacsatolt hálózatok jellemzése, irányítástechnikai alaptagok szerepe. Stabilitásvizsgálat, a P-PD-PI-PID kompenzáció jellegzetességei.
Tudása:
tudása
- Ismeri az informatikai szakterületének műveléséhez szükséges természettudományi elveket és módszereket (matematika, fizika, egyéb természettudományok).
- Birtokában van a mért jelek feldolgozásával, rendszerek és hálózatok modellezésével, szimulációjával és szabályozásával kapcsolatos alapismereteknek és mérnöki szemléletnek.
képességei
- Képes a megszerzett alapismeretekre építve egy-egy műszaki informatikai területen mélyebb ismeretek önálló megszerzésére, a szakirodalom feldolgozására, majd a területhez kapcsolódó informatikai problémák megoldására.
- Folyamatosan képezi magát és lépést tart az informatikai szakma fejlődésével.
- Hitelesen képviseli a mérnöki és informatikai szakterületek szakmai alapelveit.
- A saját munkaterületén túl a teljes műszaki rendszer átlátására törekszik.
- Nyitott az informatikai eszközöket alkalmazó más szakterületek megismerésére és azokon informatikai megoldások kidolgozására az adott terület szakembereivel együttműködve.
- Érti és magáénak érzi a szakma etikai elveit és jogi vonatkozásait.
- Törekszik a hatékony és minőségi munkavégzésre.
- Szem előtt tartja és ügyel a munkatársai és megrendelői adatainak, információinak biztonságára.
- Felelősséget érez az önálló és csoportban végzett informatikai rendszerelemzői, -fejlesztői és -üzemeltetési tevékenységéért.
- Feltárja az alkalmazott technológiák hiányosságait, a folyamatok kockázatait és kezdeményezi az ezeket csökkentő intézkedések megtételét.
Félévközi tanulmányi követelmények:
---
Vizsgakövetelmények:
A vizsga írásbeli jellegű, mely nagyrészt feladatok megoldására támaszkodik; a feladat elvégzésére összesen 90 perc áll rendelkezésre. Online esetben 60 perc tesztjellegű kérdéssort kell megoldani, melyek pontjai elméleti és számítási feladatokat is tartalmaznak.
Elektronikus segédanyag rendelkezésre áll, melyről bővebb információt az előadó ad.
[1] Dr. Madarász László: Irányítástechnika/Analóg irányításelmélet GAMF, 1990 [2] Dr. Csík Norbert: APPENDIX az analóg irányítástechnikához, Neptun, elektronikus segédanyag, 2020
[1] Gerzson Miklós, Pletl Szilveszter: Irányítástechnika, Typotex 2011, ISBN 978-963-279-529-4 https://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/0008_gerzsonpletl/Gerzson_Pletl_Iranyitastechnika_9_9.html [2] Dr. Halmai, Attila: Mérés és irányítástechnika, Edutus Főiskola, 2011 https://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop412A/2010-0017_08_meres_es_iranyitastechnika/index.html