Tantárgy neve, kódja: Elektronika, GINFBAN-ELEKTRON-1
Félvezető eszközök működési mechanizmusa; diódák, egyenirányítók, fesz. stabilizátorok, szintvágók; a bipoláris tranzisztor, tranzisztoros kapcsolók, erősítők, végfokok működése; JFET-MOSFET; műveleti erősítők felépítése és jellemzése, és alapkapcsolásai (követő-, egyenes-, invertáló-, összeadó-, kivonó-, szűrő-, exponenciális- és logaritmikus áramkörök). Alkalmazásokra példák.
Félvezető eszközök, diódák és tranzisztorok alkalmazása, alapkapcsolások tervezési és analitikai lépéseinek megsimerése. JFET-MOSFET működése, jellemzői, alkalmazhatósága. Műveleti erősítők felépítése és alapkapcsolásai (követő-, egyenes-, invertáló-, összeadó-, kivonó-, szűrő-, exponenciális- és logaritmikus áramkörök).
Elsajátítandó ismeretanyag laboratórium:
A mérésen érintett tematikus területek: ellenállás eredők, Kirchhoff-egyenletek, feszültségosztó, Thevenin tétel, lineáris és nemlineáris fogyasztók feszültség-áram karakterisztikái, RLC rezgőkör, egyenirányítók, földelt emitteres erősítő, műveleti erősítős skálázható csatornás összadó, optikai átvivő áramkör, érintésvédelem, biztonsági ismeretek.
Tudása:
tudása
- Ismeri az informatikai szakterületének műveléséhez szükséges természettudományi elveket és módszereket (matematika, fizika, egyéb természettudományok).
- Ismeri az informatikai rendszerek hardver és szoftver elemeinek működését, megvalósításuk technológiáját, működtetéséből származó feladatok megoldásának mikéntjét, valamint informatikai és egyéb műszaki rendszerek összekapcsolásának lehetőségeit.
- Birtokában van a mért jelek feldolgozásával, rendszerek és hálózatok modellezésével, szimulációjával és szabályozásával kapcsolatos alapismereteknek és mérnöki szemléletnek.
képességei
- Felhasználja az informatikai szakterületének műveléséhez szükséges természettudományi elveket és módszereket (matematika, fizika, egyéb természettudományok) az informatikai rendszerek kialakítását célzó mérnöki munkájában.
- Képes a megszerzett alapismeretekre építve egy-egy műszaki informatikai területen mélyebb ismeretek önálló megszerzésére, a szakirodalom feldolgozására, majd a területhez kapcsolódó informatikai problémák megoldására.
- Képes szakterületén elemzési, specifikációs, tervezési, fejlesztési és üzemeltetési feladatok ellátására, alkalmazza a fejlesztési módszertanokat, hibakeresési, tesztelési és minőségbiztosítási eljárásokat.
- Együttműködik informatikusokkal és villamosmérnökökkel a csoportmunka során, és más szakterületek képviselőivel is az adott probléma követelményelemzésének és megoldásának kimunkálása során.
- Hitelesen képviseli a mérnöki és informatikai szakterületek szakmai alapelveit.
- A saját munkaterületén túl a teljes műszaki rendszer átlátására törekszik.
- Feltárja az alkalmazott technológiák hiányosságait, a folyamatok kockázatait és kezdeményezi az ezeket csökkentő intézkedések megtételét.
- A szakismeretek birtokában biztonságtudatos hozzáállású, szem előtt tartja a potenciális veszélyeket és támadási lehetőségeket, és felkészül azok kivédésére.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félév jegye a tematika 12 elméleti tételére épülő beszámoló és a tételek analitikai módszereit alkalmazó gyakorlati feladatok megírásából valamint a mérési laborfeladatok portfólió redszerű hiánytalan elvégzése és bemutatása alapján kapott aláírásból tevődik össze. A dolgozat kidolgozására összesen 90 perc áll rendelkezésre (pandémia okán tartott online vizsga esetén teszt-jellegű kevert feladat/kérdéssorra kell időkorlátos választ adni a teljes félév anyagából - 40 kérdés, 40 perc alatt. A pontszám (Vp) ekkor a tesztszázalék (Tsz) alapján adódik a következő összefüggéssel: Vp=1.334*(Tsz-25)).
Vizsgakövetelmények:
Az anyag elsajátításához elektronikus segédanyag áll rendelkezésre. A mérési laborgyakorlatok elvégzéséhez elektronikus segédanyag áll rendelkezésre, melynek elérhetőségéről, használatáról az oktató ad bővebb felvilágosítást.
[1] Török Miklós: Elektronika (2014) , ISBN: 9789633151860
[1] Török Miklós: Elektronika JATEPress, 2000 ISBN: 978 9634 823612 [2] Kovács Csongor: Elektronika General Press, 2002 ISBN: 963 9076 716 [3] Kovács Csongor: Elektronikus áramkörök General Press, 2002 ISBN: 963 9076 325