Tantárgy neve, kódja: Irányítástechnika, GINFBAN-IRANYTEC-1
A tárgy célja a irányítástechnikai alapismeretek megismertetése a hallgatókkal.
Az irányítástechnika alapfogalmai, leírási módjai, a működési és a hatásvázlat értelmezése. A szabályozási folyamatok leírásának matematikai módszerei, idő-, frekvencia- és Laplace-transzformációs elv szerint. A szabályozási tagok típusai (arányos, differenciáló, integráló, PI, PD, PID). Stabilitási problémák felismerése és javítási lehetőségei számítógépes program segítségével (LabView, MatLab, SciLab, Tina).
Elsajátítandó ismeretanyag gyakorlat:
Az előadás anyagához kapcsolódó feladatok, gyakorlati problémák megoldásához szükséges készségek, módszerek elsajátítása.
Tudása:
tudása
- Ismeri az informatikai szakterületének műveléséhez szükséges természettudományi elveket és módszereket (matematika, fizika, egyéb természettudományok).
- Birtokában van a mért jelek feldolgozásával, rendszerek és hálózatok modellezésével, szimulációjával és szabályozásával kapcsolatos alapismereteknek és mérnöki szemléletnek.
képességei
- Képes a megszerzett alapismeretekre építve egy-egy műszaki informatikai területen mélyebb ismeretek önálló megszerzésére, a szakirodalom feldolgozására, majd a területhez kapcsolódó informatikai problémák megoldására.
- Folyamatosan képezi magát és lépést tart az informatikai szakma fejlődésével.
- Hitelesen képviseli a mérnöki és informatikai szakterületek szakmai alapelveit.
- A saját munkaterületén túl a teljes műszaki rendszer átlátására törekszik.
- Nyitott az informatikai eszközöket alkalmazó más szakterületek megismerésére és azokon informatikai megoldások kidolgozására az adott terület szakembereivel együttműködve.
- Érti és magáénak érzi a szakma etikai elveit és jogi vonatkozásait.
- Törekszik a hatékony és minőségi munkavégzésre.
- Szem előtt tartja és ügyel a munkatársai és megrendelői adatainak, információinak biztonságára.
- Felelősséget érez az önálló és csoportban végzett informatikai rendszerelemzői, -fejlesztői és -üzemeltetési tevékenységéért.
- Feltárja az alkalmazott technológiák hiányosságait, a folyamatok kockázatait és kezdeményezi az ezeket csökkentő intézkedések megtételét.
Félévközi tanulmányi követelmények:
Az alapfogalmak folyamatos tanulása, az anyagrészek folyamatos feldolgozása.
Vizsgakövetelmények:
A vizsga írásbeli, melyre a kiadott tételsor és mintafeladatok alapján lehet felkészülni. A kollokviumjegy számítása a TVSZ szerint történik.
Az ajánlott irodalom, előadásvázlat.
[1] Gerzson Miklós, Pletl Szilveszter: Irányítástechnika, Typotex 2011, ISBN 978-963-279-529-4 https://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/0008_gerzsonpletl/Gerzson_Pletl_Iranyitastechnika_9_9.html [2] Dr. Csík Norbert: APPENDIX az analóg irányítástechnikához, Neptun, elektronikus segédanyag, 2020
"[1] Dr. Halmai, Attila: Mérés és irányítástechnika, Edutus Főiskola, 2011 https://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop412A/2010-0017_08_meres_es_iranyitastechnika/index.html"